Zpět na seznam

Růže pnoucí kultivar ´maigold´

Rosa ´maigold´

Foto: Růže pnoucí kultivar ´maigold´
Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 4 m
Barvy rostliny žlutá, oranžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina, střešní zahrady
Popis

Mnohé žlutokvěté pnoucí růže nejsou tak docela pnoucí. Jsou to růže použitelné stejně dobře jako sadové, keřové. Jsou vzrůstné, šlahounovité a mohou růst bez opory. Většinou se pak jejich letorosty, obtížené mnoha květy, obloukovitě sehnou k zemi. Velkokvětá pnoucí růže ´Maigold´ patří mezi ně. Vyšlechtil ji v roce 1953 šlechtitel Kordes. Její matkou byla růžovožlutá floribunda ´Poulsen´s Pink´ a otcem Kordesova vynikající sadová růže ´Fruhlingstag´ ze slavné řady „jarních“ růží, odvozených od altajské růže bedrníkolisté (Rosa pimpinellifolia var. altaica). V roce 1953 byl ´Maigold´ zařazen mezi vybrané růže TGC a byl oceněn i britskou Královskou národní růžařskou společností RNRS.
Další „pnoucí“ růží je kultivar ´Alchymist´. Mezi jejími předky je i evropská růže vinná (Rosa rubiginosa). Vyšlechtili ji Kordesovi. Matkou byla stará osvědčená růže ´Golden Glow´, meruňkově kvetoucí čajohybrid, a pyl pocházel z neurčeného semenáče růže vinné. Květy kultivaru ´Alchymist´ připomínají stavbou květy tzv. starých růží nebo novějších anglických růží. Kvetou jen jednou, neremontují.
Kultivar ´Maigold´ je růže zařazení do třídy moderních velkokvětých pnoucích růží nebo sadových. Poupata jsou načervenalá, květy velké až 10cm, poloplné s až 14 korunními lístky, teple až bronzově žluté barvy vykvétající velmi časně, na počátku sezóny. Velmi intenzivně voní, vzrůst je šlahounovitý, stonky dosti ostnité, listy leskle zelené.
´Alchymist´ je polopnoucí růže, zařazovaná jak do třídy sadových růží, tak i mezi tzv. Rubiginosa - hybridy. Její výhony jsou až 4m dlouhé a dokážou vyrůst vysoko do korun stromů. Květy jsou oranžově žluté s růžovým nádechem, plné, intenzivně vonné. Listy jsou leskle zelené s bronzovými tóny.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Maigold´byl vyšlechtěn v Anglii.

Pěstování:
Tento kultivar kvete zpravidla jen jednou, velmi časně, ale starší keře mohou na podzim remontovat, vykvést ještě jednou. Je-li vysazen jako solitérní keř, může být vysoký až 2,5m. U opěry, kde jsou vyvazovány jen některé výhony a konkurenční jsou odstraňovány, může být ještě vyšší.
Nákup růží provádíme jen v růžových školkách, nikdy v supermarketech nebo u překupníků, kde o ně nebývá řádně postaráno. Nakupujeme na podzim, nejlépe po 10. říjnu. Výsadbu bychom neměli odkládat a růže vysadit nejlépe v den nákupu do jamky hluboké 40cm a prokypřené do 60cm. Před výsadbou je vhodné rostliny namočit do jílové kaše nebo do vody na jednu hodinu. Sadové růže v živém plotu sázíme 80 -100cm od sebe, solitérní opravdu jednotlivě a pnoucí růže podle místních podmínek, nikdy blíž než 120 -150cm od sebe.
Růže vyžadují dostatek světla a tepla, polohu chráněnou pře větrem a výživnou půdu. Nesnášejí stín, těžké, studené a uléhavé půdy, lépe se jim daří v půdách hlinitých nebo hlinitopísčitých. Těžké půdy musíme upravit přidáním písku, odkyselené rašeliny, drcené borky, polystyrénových vloček, perlitu nebo karemzitu. Během vegetace je nutné pravidelně prokypřovat půdu a odstraňovat plevel. Růže budou vděčné za vydatnou, třeba i jen jednorázovou zálivku na povrch půdy, nejméně 25 -30 litrů na metr čtvereční týdně. Hadicí nebo rozprašovačem nezaléváme, abychom se vyhnuli houbovým chorobám. Od první dekády září přestaneme zalévat, aby dřevo dobře vyzrálo.

Množení:
Rozmnožování růží se zpravidla nechává odborníkům. Přesto můžeme množení sami vyzkoušet, protože některé druhy se množí snadno. Nejsnadnější je řízkování, složitější je očkování na vhodnou podnož kterou je nejčastěji beztrnný podnožový šípek.
Nové fotografie rostlin