Zpět na seznam

Růže plazivá

Rosa arvensis

Foto: Růže plazivá
Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny od 100 cm do 4 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů dlanitě složené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Růže plazivá je poléhavá liána s dlouhými výhony, roční přírůstky jsou 100 až 400cm. Pravidla se plazí po zemi a v místech poranění zakořeňují. Vytváří tak rozlehlé polykormony, s bočními, mírně vztyčenými, květonostnými, řídce ostnitými větévkami. Složené listy jsou nejčastěji sedmičetné, lysé na rubu chlupaté. Tato růže kvete koncem června ve dvou i vícečetných květenstvích bíle. Vnější kališní lístky mají přívěsky, vzácně jsou všechny celistvé, po odkvětu nazpět sehnuté. V květu je nápadný sloupek blizen, vytrvávající i na malém, velmi tvrdém šípku. Tato růže je opadavá.
Růže vždyzelená je stálezelená, popíravá liána s výhony až 5m dlouhými, tenkými, obloukovitými, se slabými načervenalými ostny. Listy bývají sedmičetné, neopadavé, lesklé, lístky vejčitě kopinaté. Květy jsou velké až 5cm, bílé a vonné. Kvetou červnu a červenci po několika v květenstvích. Kališní lístky jsou opadavé.
V západní Evropě, v místech kontaktu s růží keltskou, tvoří růže plazivá křížence, označované jako Rosa x polliniana. V zahradách byl vypěstován kultivar ´Paulii´, kříženec růže plazivé s růží svraskalou (Rosa rugosa). Také on nese znaky obou rodičů a je to výborná půdopokryvná rostlina pro veřejnou zeleň. V katalozích bývá veden také pod názvem Rosa x paulii.
Růže vždyzelená, jejíž areál v Evropě navazuje na areál růže plazivé a na východě na areál růže mošusové, se před příchodem asijských růží do Evropy často používala ke šlechtění, zejména ve Francii, kde ředitel zahrad vévody orleánského Jacques vyšlechtil v letech 1824 až 1832 asi 40 kultivarů pnoucích růží, např. cv. Adélaide d´Orléans.. v Anglii se pěstovala už od roku 1629 jako pnoucí růže.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Růže plazivá je původem z Evropy, poměrně hojně roste v západní a jihozápadní Evropě. Ve střední Evropě je to řídký, až vzácný druh, severovýchodní hranice jejího rozšíření probíhá jižním Slovenskem podél karpatského oblouku dále k jihovýchodu až do Turecka. V jižní Evropě, hlavně ve Středozemí, ji zcela nahrazuje růže vždyzelená.

Pěstování:
Růže vyžadují slunné a teplé stanoviště chráněné před větrem a výživnou půdu. Nesnášejí stín, studené a uléhavé půdy, vhodné jsou půdy hlinité nebo hlinitopísčité. Velmi důležitý je každoroční řez.

Množení:
Růže se nejsnadněji množí řízkováním v polovině června. Zakořenění podpoří např. stimulátor AS -1. Náročnější metodou je očkování, prováděné od poloviny července do poloviny srpna na vhodnou podnož, nejlépe některý z beztrnných podnožových šípků.
Nové fotografie rostlin