Zpět na seznam

Růže čínská

Rosa chinensis

Foto: Růže čínská
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny černá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, mrazuvzdorná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, popínavá rostlina
Popis

Dvě skupiny růží mají čnělky výrazně převyšující šípek a vyčnívající mezi tyčinkami: růžím ze sekce Synstylae srůstají do pevného, většinou lysého sloupku, růžím ze sekce Indicae zůstávají volné, nesrostlé. Do druhé skupiny patří i růže, jimž patrně vděčí všichni milovníci růží za zahradní mnohokvěté růže - floribundy a čajohybridy. Je to růže čínská (Rosa chinensis).
První zmínky o této růži pocházejí z počátku 16. století, první čínská růže byla dovezena v roce 1733. Nevíme ale jaká to byla růže. S určitostí to byla růže již pěstovaná a patrně plnokvětá. Nejspíš to byla růže popsaná jako Rosa bengalensis. Byla tmavočervená, volně plnokvětá a v jedné kalkatské zahradě ji našel jistý kapitán východoindické společnosti a zařídil její převoz do Anglie. Teprve mnohem později byly v Číně ve volné přírodě nalezeny růže dnes označované jako Rosa chinensis f. Spontanea. Taková růže byla nalezena v severním a středním S´-čchuanu v roce 1885 a jí podobná v roce 1983 v jihovýchodním S´-čchuanu ve výškách 1550 -1950m n.m.
Původní druh růže čínské se téměř nepěstuje, ale už více než 150 let se pěstuje kultivar ´Viridiflora´, jehož květní orgány dokládají, z čeho kdysi květy vznikly, jsou dokonale zlistnatělé.
Růže čínská je liánovitě rostoucí keř nebo popínavá liána s výhony dlouhými až 5m, s řídkými hákovitými ostny. Přezimující listy jsou při rašení načervenalé, lesklé, složené ze 3 -5 lístků, na vrchní straně tmavě zelených, na rubu světlejších, výrazně zašpičatělých. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika na krátkých stopkách. Jsou živě červené, jednoduché, 5 -6cm široké. Květní stopky jsou holé nebo řídce stopkatě žláznaté, kališní cípy jsou kopinaté, celistvé a po odkvětu nazpět sehnuté. Šípky jsou oranžové.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Indicae

Původ:
Přirozeným areálem růže čínské je západní Čína, zejména jihozápadní S´-čchuan, kde roste na suchých stráních a na březích vod.

Pěstování:
Růže čínská se nepěstuje, pěstují se její kultivary. Nároky na jejich pěstování jsou různé.

Množení:
Růže nejsnadněji množíme řízkováním, složitější je rozmnožování očkováním na vhodnou podnož.
Nové fotografie rostlin