Zpět na seznam

Růže banksové

Rosa banksie

Foto: Růže banksové
Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny od 6 m do 15 m
Barvy rostliny bílá, Nažloutlá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Růže z této sekce mají na rozdíl od všech ostatních růží podrodu Rosa volné, s řapíkem nesrostlé, a posléze i opadavé palisty. První růže Banksové, nazvaná podle manželky ředitele zahrad v anglickém Kew, byla přivezena do Evropy už v roce 1796, ale není známo pod jakým jménem. V roce 1811 byla popsána W .T. Aitonem podle pěstovaného exempláře, který ovšem již byl plnokvětý poslán do Anglie v roce 1807 Williamem Kerrem ze zahrady v čínském Kantonu. Dnes je tato růže plnokvětá, stále pěstovaná v Číně a v Japonsku, pod názvem Rosa banksie var. banksiae. Nejpůvodnější růži Banksové popsal v roce 1797 německý botanik von Regel jako Rosa banksie var. normalis. Účastníci Wilsonovy expedice na začátku 20. století tvrdili, že to je velmi rozšířená růže v západní často provincie Chu-pej a ve východním S´-čchuanu a obecně se vyskytují v západním S´-čchuanu, kde roste na březích řek po nadmořské výšky 1500m, vytváří houštiny až 6m vysoké a široké. Wilson viděl stromy i více než 15m vysoké, zcela prorostlé touto růží. Všechny exempláře byly bělokvěté, květy měli tendenci k plonokvětosti.
Dnes v teplejších oblastech Evropy pěstovanou žlutokvětou odrůdu Rosa banksiae ´Lutescens´, popsanou kdysi jako přírodní formu, uviděla Wilsonova expedice v Číně jen jednou, a to v roce 1907, v jedné zahradě v západním Chupeji. V západní Evropě se pěstuje asi od roku 1870, ale jako stálezelená liána je pěstovatelná jen v zimních zahradách nebo ve Středozemí.
Růže Banksové je statná popínavá liána s výhony dlouhými 6 -15m. Na stoncích má hákovité trny, ale nejsou tam žádné osténce. Listy jsou složeny ze 3 -7 dlouze špičatých lístků, na rubu na žilce chlupatých. Jsou v zimě zelené až stálezelené, lesklé, květy jsou v průměru asi 3cm široké vyrůstají v mnohakvětých květenstvích, připomínajících okolíky. Jsou bílé nebo žlutavé a voní po fialkách. Kvete od června do srpna. Kališní lístky jsou téměř vejčité, celistvé a opadavé, květní stopky jsou holé, šípky drobné, sotva 0,5cm velké.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Banksianae

Původ:
Růže Banksové pochází z Asie.

Pěstování:
V teplejších oblastech Evropy se pěstuje kultivar ´Lutescens´. Botanický druh se zpravidla nepěstuje.

Množení:
Nejsnadnějším množením růži je řízkování, problematičtější bývá očkování na vhodnou podnož.
Nové fotografie rostlin