Zpět na seznam

Přísavník pětilistý

Parthenocissus quinquaefolia

Foto: Přísavník pětilistý
Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny od 6 m do 12 m
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů červená, zelená
Tvary listů zpeřené, zubaté, vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Přísavník pětilistý je štíhlá, zdřevnatělá popínavá rostlina, která se často vyšplhá až 6 -12m vysoko. Jarní výhony jsou zpočátku světle červené později tmavě zelené, starší větve mají občas vzdušné kořínky. Úponky jsou 5 -12krát větvené a na každém konci s přísavnou destičkou, listy a úponky jsou jsou pravidelně dvouřadě uspořádané a směrem nahoru se zvětšující. Listy jsou 3 -7četné, prstovité nebo zpeřené, většinou pětičetné, jednotlivé lístky jsou oválně elipčité až opakvejčitě podlouhlé, okraje jsou vroubkované nebo zoubkované, jednoltivé zoubky jsou široké a ostře zašpičatělé, na lícní straně matně tmavě zelené, rub bělavě zelený, olistění se na podzim barví tmavě červeně. Květy jsou velmi malé, nenápadné, nazelenalé, s pěti rozloženými korunními plátky. Květy vykvétají v malých vrcholičnatých latách postavené proti listům. Bobule jsou velikosti hrachu, kulovité, asi 6mm velké, modročerné, se 2 -3 srdčitými semeny. Tato rostlina kvete v červenci.
Kousky větévek, které se při zahradních pracích dostanou do země, velmi snadno zakořeňují, a tím dochází ke snadnému zplanění. Úponky se odklánějí od světla a přilehnou ke každému předmětu, který se dostane do jejich blízkosti. Vytvoří přísavné destičky, které vylučují tekutý, později tuhnoucí tmel. Tím vzniká takové neoddělitelné spojení s podložkou, že se pak při odstraňování úponků poškodí omítka.

Čeleď:
Vitaceae - révovité

Původ:
Přísavník pětilistý pochází z východní oblasti Severní Ameriky, od Kanady po Floridu a Mexiko.

Výskyt:
Přísavník pětilistý roste na zdech, plotech, zříceninách, zahradních besídkách nebo na hřbitovech. Roste rychle, není náročný, potřebuje slunné polohy. Do Evropy se dostala v roce 1622 a dnes je ve střední a jinží Evropě velmi rozšířená, u nás ojediněle zplaňuje.
Nové fotografie rostlin