Zpět na seznam

Podražec velkolistý

Aristolochia macrophylla

Detail
Kategorie Ovíjivé
Výška rostliny od 8 m do 10 m
Barvy rostliny hnědá
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, těžké půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Rod Aristolochia zahrnuje asi 300 druhů rozšířených v tropických pralesích Ameriky, některé se nacházejí i v mírném pásmu. Jsou to byliny nebo ovíjivé liány, vždyzelené i opadavé. Květy jsou oboupohlavní, plod tobolka.

Podražec velkokvětý je ovíjivá liána, mladé výhonky mají zelenou kůru. Výška rostliny je 8 -10m. Má velké, nedělené srdčité listy, křidlicovitě uspořádané. Kvete v květnu a červnu. Květy mají hnědozelenou barvu a zajímavý tvar, který připomíná dýmku. Plod je zelená tobolka, 12cm dlouhá.

Čeleď:
Aristolochiaceae - podražcovité

Pěstování:
Rostlina vyžaduje polostín nebo stín, hlinitou, vlhčí, těžší půdu, která udrží vodu. Na slunci a suchu rostlina trpí.

Množení:
Množíme výsevem na jaře. Klíčící rostliny jsou často požírané slimáky. Je také možné je rozmnožovat bylinnými odřezky pod sklem od května do září. Zahrádkáři mohou použít i vlnovkovité hřížení.

Choroby, škůdci:
Na slunci a v suchu trpí rostlina sviluškami a houbovitými chorobami.

Použití:
Rostlinu je možné použít na pergoly, treláže a besídka umístěné na zastíněných stranách. První roky nejsou přírůstky velké, později se růst urychlí.

Po vysazení rostliny zkrátíme až na silnější dřevo, v dalším roce řez opakujeme, aby se rostliny větvily už od země. Starší rostliny seřezáváme v předjaří, aby nové výhonky do zimy vyzrály a nezmrzly.
Nové fotografie rostlin