Zpět na seznam

Podražec ?

Aristolochia durior

Foto: Podražec ?
Detail
Kategorie Ovíjivé
Výška rostliny od 3 m do 10 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, srdčité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, náročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Podražec velkolistý je oplétavá liána, dlouhá 3 -10m. Podražce jsou popínavé či lépe oplétavé dřeviny i byliny. Mají střídavé, řapíkaté listy, s jednoduchou, celokrajnou a srdčitou čepelí, která má dlanitou žilnatinu. V pletivech jsou obsaženy seskviterpeny, cyklické terpeny, glykosidy aj. Evropský bylinný podražec křovištní je dokonce léčivá rostlina, jejíž nať urychluje hojení ran. Podobný účinek má i pěstovaná dřevitá liána podražec velkolistý. Jeho velké listy se střechovitě kryjí a působí vždy exotickým dojmem. V jejich úžlabí se schovávají biologicky zajímavé květy. Jsou dýmkovitého tvaru, souměrné, oboupohlavné. Svou vůní lákají hmyz, který proniká do sifonovité láčky, v níž pak bývá po nějaký čas uvězněn a napomáhán opylení.
Podražec velkolistý kvete v květnu. Plody jsou hruškovité tobolky. Kuriózní je rodové jméno podražců. Kdysi panovala domněnka, že jde o účinnou drogu pro šestinedělky.

Čeleď:
Aristolochiaceae

Původ:
Podražec velkolistý pochází ze Severní Ameriky, z území mezi státy Pensylvánie, Georgia, Minnesota a Kansas.

Pěstování:
Podražcovité jsou „historicky“ cenné fosilní rostliny, byly nalezeny už ve druhohorních vrstvách na území Severní Ameriky. Mají pravděpodobně společné předky se šácholany, i když se současné rostliny nápadně liší.

Použití:
Podražec velkolistý se pěstuje především jako výborná dekorativní liána, vhodná ke krytí loubí, pergol a zdí. Protože ale nemá vhodné příchytky, musí se pro ni budovat opěrná konstrukce, kolem které se ovíjí. Často je na starých budovách vidět tuto liánu, jak obtáčí drátovité svody hromosvodů.
Nové fotografie rostlin