Zpět na seznam

Plamének plotní

Clematis vitalba

Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Tvary rostliny vidlan
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Rod Clematis je v čeledi Ranunculaceae, zahrnující převážně byliny, určitou výjimkou. Jsou to většinou dřevité, poléhavé, řidčeji popínavé liány se vstřícně postavenými listy, zatímco většina rostlin z čeledi má listy střídavé.
Plaménky jsou dřeviny krásné když kvetou i když dozrávají ze semen. Jejich plody, nažky mají dlouhý, chlupatý přívěšek sloužící jako létající aparát. Jsou nahloučeny do bohatých souplodí a jsou stříbřitě lesklé, vypadají pak jako by podruhé kvetly.
Nejrozšířenější evropský plamének, plamének plotní, má mladé větévky plstnaté, později lysé, listy lichozpeřené, složené ze tří až pěti dlouze zašpičatělých lístků. V úžlabí lístků nebo na koncích větévek vyrůstají bohatá vidlanovitá květenství. Tento plamének je dřevitá liána s vlásčitě rozpadavým povrchem stonku, 3 -10m dlouhá. Jedovatá.
Plaménky kvetou od června do září, takže na jediné rostlině současně dozrávají nažky a rozevírají se pozdní květy. Dlouze stopkaté vonné květy mají vyvinutý běloplstnatý, korunovitě rozevřený kalich, zatímco pravé korunní lístky chybějí.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Plamének plotní roste hlavně v teplých oblastech - v západní Evropě a u Atlantského oceánu, ve střední a jižní Evropě a v severní Africe, zasahuje až na Kavkaz.

Pěstování:
Plamének plotní se pěstuje po staletí a mnohde zplaněl, takže těžké stanovit hranice jeho přirozeného rozšíření. Řapíky listů jsou dráždivé a reagují na styk s oporou obtáčením, napomáhají plaménkům v lianovitém růstu, často až do korun stromů. Ve Švýcarsku nedaleko Davosu vytvořil před lety tento plamének hustý porost v korunách vzrostlé smrčiny a byl vyhlášen jako přírodní památka.
Plamének plotní je toxická rostlina, působící dráždivě na pokožku.
Nové fotografie rostlin