Zpět na seznam

Plamének alpský

Clematis alpina

Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Některé druhy rodu Clematis jsou středem pozornosti pěstitelů. Několikerým křížením vzniklo mnoho kultivarů s velkými nápadnými květy různých barev, uváděných pod názvem Clematis hybridum.
Do skalky vysazujeme přírodní, botanické druhy. Vhodné jsou druhy Clematis monata s vonnými bílými až narůžovělými květy a jeho krásný kultivar ´Rubens´ nebo Clematis sibirica s menšími nícími květy. Velmi vitální je Clematis tangutica s květy žlutými.
Plaménky nejsou jen známé popínavé rostliny, ale také byliny, z nichž do skalek je pěkný Clematis integrifolia. Je 30 - 50cm vysoký, má přímé listnaté lodyhy a tmavomodré nící květy.
Stavba květu je u plaménků velmi zvláštní. Kalich je různě barevný a nahrazuje korunu, která buď není vyvinuta, nebo jen v podobě malých čárkovitých lístků. Květy jsou u většiny druhů jednotlivé, na dlouhých stopkách, nící, u některých ve vrcholičnatém květenství, plod je nažka s dlouhým pérovitým přívěskem.
Plamének alpský je popínavý keř s tenkým lysým kmínkem. Pne se po keřích a skalách, dorůstá délky až 3m. Má dlouze řapíkaté trojčetné listy, květy jednotlivé, dlouze stopkaté, nící, až 4cm velké. Čtyři kališní lístky jsou modré až modrofialové, vně slabě chlupaté. Koruna je tvořena 12 bělavými tenkými lístky. Kvete v květnu až červenci.
Jedním z nejlepších druhů do skalky je Clematis macropetala s ozdobnými květy i plody. Kvete od května do června, má květy až 10cm velké. Častěji se pěstují jeho kultivary, kterých je velké množství. Květy mají všechny barvy i různé tvary, jsou často plné s jemně dřípenými lístky.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Plamének alpský roste od Evropy po Sibiř v montánním a subalpínském stupni na okrajích lesa, většinou na vápencovém podloží. Clematis macropetala pochází ze severní a severovýchodní Číny a ze Sibiře.

Použití:
Kultivary se dobře uplatní k pokrytí pergol, zdí nebo plotů, do skalek nejsou příliš vhodné, vhodnější jsou botanické druhy.
Nové fotografie rostlin