Zpět na seznam

Kokotice evropská

Cuscuta europaea

Detail
Kategorie Dvouletky
Barvy listů zelená
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Kokotice evropská je oplétavá, jednoletá, dvouletá až vytrvalá bylina, rozmnožující se generativně semeny. Přísavnými bradavkami se přisává na tělo hostitele a čerpá z něj živiny. V mládí může částečně asimilovat, později je na hostitele zcela odkázána.

Tobolky zrají od srpna a na rostlinách vydrží i se semeny přes zimu. Semena mají nedovyvinuté embryo, které se nejpříznivěji vyvíjí v bezprostřední blízkosti kořenů hostitele. Klíční rostliny se objevují zjara. Klíčivost si semena mohou uchovat i několik let.

Plodem je dvoupouzdrá tobolka, která je delší než vytrvávající kalich. Je kulovitá, v době zralosti se nepravidelně rozpadá. Většinou se v ní vyvíjejí čtyři semena. Oplodí je vrásčité, s několika žebry, lysé, matné až slabě lesklé, na vrcholu má obvykle zbytek květu. Barva plodu je světle až středně hnědá. Tobolky mají v průměru 2,5 mm, jsou sestaveny asi po deseti v klubíčkovitých plodenstvích.

Semena mají tvar vejčitý, kulovitý nebo nepravidelný, často jsou na několika místech vtlačená. Mají matný drsný povrch s jemnými hustými bradavkami a olivově zelenou barvu. Jsou asi 1,5 mm dlouhá a 1 mm široká.

Klíční listy neexistují, po vyklíčení vyrůstá prvotní stonek v podobě nitkovitého výhonu několik centimetrů dlouhého, v bazální části ztlustlého, světlé, žlutozelené barvy. Stonek se postupně spirálovitě točí a další vývoj nastává teprve po kontaktu a hostitelem.

Čeleď:
Cuscutaceae – kokoticovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje v břehových křovinách na kopřivách, vrbách, chmelu, pelyňku obecném a jiných druzích. Někdy parazituje na konopí, tabáku, mrkvi, na bramborách a na chmelu.
Nové fotografie rostlin