Zpět na seznam

Aktinidie význačná

Actinidia arguta

Detail
Kategorie Ovíjivé
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená, žlutozelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září, Říjen
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy
Použití rostliny popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Rod Actinidia zahrnuje asi 40 druhů pocházejících zejména z jihovýchodní Asie. Jsou to ovíjivé liány s opadavými nedělenými listy. Jejich květy jsou nenápadné, vonící. Plodem jsou bobule, používá se jako ovoce a šlechtí se. V našich podmínkách jsou významné dva druhy, které se pěstují převážně pro okrasné účely.

Aktinidie význačná je vysoká, ovíjivá liána, s nedělenými, tmavě zelenými, široce vejčitými listy, dlouhými 80 -120mm, v létě zelenými, na podzim zlatožlutými. Právě na podzim je rostlina nejkrásnější. Listy jsou protáhlé, jemně zoubkované, s nevýrazbou žilnatinou.

Roste velmi rychle, dorůstá výšky až 10m, má dobrou krycí schopnost. Květy jsou dvoudomé, smetanově bílé vonící okolíky, které jsou skryté v listech. Rostlina kvete od května do června. Plody jsou protáhlé, žlutozelené, jedlé, chutí podobné kiwi. Dozrávají v září a říjnu. Obsahují mnoho vitamínu C.

Čeleď:
Actinidiaceae - aktinidiovité

Původ:
Aktinidie význačná pochází z Mandžuska, Koreje, Japonska. Do Evropy byla dovezena v roce 1874.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje chráněné teplejší stanoviště, půdu s kyselejším pH, spíše vlhčí, v období suchého léta je nutné zavlažovat. Rostlině se daří na jižní expozici, snáší slunce až polostín. Je možné ji pěstovat v atriích, na opěrných stěnách, na fasádách, kde ale potřebuje konstrukci.

Rostlina potřebuje oporu, silnější pergoly nebo konstrukce, může se popínat i kolem starých domů. Pokud chceme rostliny upravovat řezem, musíme ho provézt v zimě, v období vegetačního klidu, protože při pučení na jaře silně roní mízu.

Množení:
Množíme výsevem semen do skleníku, nebo dřevitými odřezky, které musíme řezat na podzim po opadání listů, protože později výhony namrzají. Také můžeme množit letními bylinnými odřezky, které řežeme v červnu nebo červenci. Ovocné kultivary roubujeme v zimě a v té době je možné množit také hřížením.

Choroby, škůdci:
Chorobami a škůdci rostlina netrpí.

Použití:
Pokud chceme rostlinu pěstovat pro plody, musíme na jednu samčí rostlinu vysadit 3 -4 rostliny samičí.
Nové fotografie rostlin