Detail
Kategorie Okrasné květem
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, nenáročné
Popis

Nejčastěji se pěstují dva druhy, které se liší vzrůstem: Hoya carnosa má dlouhé výhony, které musíme upevňovat k opoře, H. bella je ozdobnější a má převisající krátké, ale rozvětvené výhony.
H. carnosa je krásná rostlina a to i v době, kdy nekvete. Její listy jsou sytě zelené, lesklé, dužnaté a mohou být nepravidelně světle skvrnité.

Pěstuje se také pestrolistá forma, která příliš neroste. Bělavé květy vytvářejí husté okolíky na krátkých, ztustlých postranních výhonech. Po odkvětu se nesmí odstranit, protože se na nich stále zakládají nové květy i v dalších letech. Nejbohatší květenství mají zejména starší rostliny. Při zakládáni květů nesmíme rostlinu přemísťovat a nepoškodit květní výhonky. Rostliny mohou dosáhnout velkého stáří. V zimě vyžadují světlo a chladno, jinak nezaloží poupata. Tato rostlina snese suchý vzduch a tvrdou vodu.

H. bella má menší, světle zelené listy, květní okolíky jsou podobné jaké u H. carnosa. Květy mají bílou barvu s výraznější červenou pakorunkou. Kvetouc rostliny se musí pozorovat odspodu, jinak jejich krása nevynikne. U tohoto druhu květní stopky po odkvetení opadávají. H. bella bohatě kvete, je to vděčná rostlina do závěsných nádob. Bohaté kvetení zaručuje mírné snížení teploty v zimě.

Květenství obou druhů jsou velmi trvanlivá, objevují se od jara do podzimu a zejména ve večerních hodinách intenzivně sladce voní. V době kvetení může rostlina vylučovat sladký nektar, který může znečistit okolí.

Pěstování:
Voskovka vyžaduje světlé a slunné stanoviště, bez přímého slunce. Snese i lehký stín, ale potom méně kvete. V období růstu jí zajistíme pokojovou i vyšší teplotu. V zimě vyžaduje Hoya carnosa 10 až 15 stupňů a Hoya bella 15 -18 stupňů. Substrát nesmí být studený.

Udržujeme stejnoměrnou vlhkost, v zimě málo zaléváme, ale nenecháme rostlinu zcela vyschnout.

Hnojení:
Přihnojujeme opatrně jen jednou za 2 -4 týdny, přílišné hnojení zamezuje kvetení.

Přesazování:
Přesazujeme podle potřeby do výživného kyprého substrátu s pH okolo 6.

Množení:
Množíme na jaře řízkováním.

Choroby, škůdci:
Příliš tmavé nebo teplé zimní stanoviště podporuje napadení škůdci.
Nové fotografie rostlin