Zpět na seznam

Streptokarpus

Streptocarpus

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 20 cm do 30 cm
Barvy rostliny červená, modrá, fialová, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny polostín
Použití rostliny do vázy, nádoby, závěsné nádoby
Popis

V zemi svého původu je to růžicovitě rostoucí trvalka s dlouhými, jazykovitými, lehce svraskalými listy a souměrnými nálevkovitými květy na 20 -30cm dlouhých stoncích. Řezané květy vydrží ve váze déle než dva týdny.

Pěstované rostliny jsou hybridy pocházející z různých křížení. Rozlišujeme drobnokvěté, ale velmi bohatě kvetoucí odrůdy a novější velkokvěté hybridy.Barvy květů jsou podobné jako u afrických fialek: bílá, růžová, červená, fialová a modrá v různých odstínech. Rostliny kvetou od časného jara do podzimu. Je dobré odstřihnout první květní stvol, aby rostlina bohatěji nasadila na květ. Přestávají kvést v tmavé období roku.

Čeleď:
podpětovité

Původ:
Streptokarpus pochází z jižní a východní Afriky.

Pěstování:
Tato rostlina vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. Snese horší světelné podmínky lépe než jiné pokojové rostliny ozdobné květem. Pro zakládání květů je nejvhodnější teplota 20 -25 stupňů.

Velkokvěté hybridy se pěstují i v zimě při teplotě 20 stupňů, drobnokvěté snesou nižší teploty- Teplota substrátu by neměla výrazně klesnout.

Udržujeme mírnou vlhkost podle teploty. Rostliny jsou citlivé na převlhčení, nepostřikujeme a nesmáčíme listy. Pro zálivku používáme měkkou vodu. V létě, při vysokých teplotách zajistíme dostatečnou vlhkost vzduchu.

Odumřelé, odkvetlé části odstraňujeme až k bázi. Ochráníme tak rostlinu před hnilobou.

Hnojení:
Přihnojujeme v létě pouze slabě.

Přesazování:
Přesazujeme na jaře do mělkých, jen o málo větších květináčů.Předtím budeme rostlinu méně zalévat, aby se listy zatáhly a nebyly tak křehké. Substrát musí být silně humózní a propustná s pH 5 -6.

Množení:
Množíme dělením nebo listovými řízky, které získáme ze vzrostlých mladých listů. Rostliny kvetou asi za 7 měsíců. Můžeme je množit také výsevem.

Choroby, škůdci:
Při vyschnutí substrátu hnědnou okraje listů.
Nové fotografie rostlin