Zpět na seznam

Monstera

Monstera deliciosa

Detail
Kategorie Pokojové rostliny
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny lehké půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Mezi laiky se této rostlině říká filodendron. Je to možné záměnou Monstery s rostlinou Philodendron selloum, který má také laločnaté listy, ale vyskytuje se zřídka. Oba druhy mají v mládí malé a nedělené listové čepele a typický tvar získávají až s věkem. Rozlišovacím znakem těchto dvou rodů je listová pochva, která obaluje mladé listy. U filodendronu po krátké době zaschne a odpadne, u rodu Monstera je trvalou součástí listového řapíku.

Monstera je velmi dlouho pěstovaná a oblíbená pokojová rostlina. Má ohromné listy s hlubokými zářezy a otvory. Z polodřevnatého štíhlého kmínku vyrůstají dlouhé, provazcovité, vzdušné kořeny. Druhové jméno „ deliciosa“ svým významem odpovídá zhruba slovu delikatesa, což označuje obecně lahodně chutnající pokrm a rodové jméno je odvozeno od latinského názvu monstrum a nejspíš se týká neobvyklého tvaru listů.

V odborných obchodech se prodávají i bíle panašované kultivary nebo kultivar ´Variegata´ s bíle lemovanými listy, které jsou výrazně choulostivější než běžná druh se zelenými listy.
Dlouhé, vzdušné kořeny monstery usměrňují k zemi. V půdě květináče bez potíží zakoření a přetvoří se v kořeny, které zajišťují výživu rostliny. Tak se monstera dostatečně zásobí všemi potřebnými látkami. V žádném případě je nesmíme ostříhat.

Nejčastěji se pěstuje Monstera deliciosa a její odrůda ´Borsigiana´, která je méně vzrůstná než původní druh a má velikost vhodnější pro běžné rozměry místností.

Pěstování:
Monstera je nenáročná na pěstování a péči. Za příznivých podmínek může i v interiéru dorůst za deset let do tří metrů výšky.

Potřebuje pak ale oporu, nejčastěji tyčku z mechu. Nejlépe roste v lehké výživné půdě. Větší rostliny musíme více zalévat a pravidelně vlhkým hadříkem otírat listy od prachu. Prospívá i občasné sprchování nebo rosení listů, ale monstera buse prospívat i v suchém, teplém vzduchu vytápěných místností.

Nejvhodnější teplotou pro pěstování je 20 stupňů, ale rostlina snese i nižší či vyšší teplotu. V chladnějším prostředí budeme monsteru méně zalévat. Přes léto můžeme rostlinu umístit do venkovního prostoru.

Hnojení:
Přihnojujeme každé dva týdny.

Množení:
Množíme vrcholovými řízy, které snadno zakořeňují, zvlášť pokud mají již základy kořenů.

Choroby, škůdci:
Pokud rostlina nevytváří laločnatě vykrajované listy, je umístěna na příliš tmavém místě, kde ji mohou napadnout i škůdci.
Nové fotografie rostlin