Detail
Kategorie Okrasné květem
Barvy rostliny zelená, žlutá, červená, bílá, růžová, Nažloutlá, žlutobílá, žlutozelená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Leden, Únor, Duben, Květen, Září, Říjen, Listopad, Prosinec
Požadavky rostliny polostín, vlhko, hlinité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, nádoby, závěsné nádoby
Popis

Cymbidium patří mezi tropické a subtropické orchideje. Její název je odvozen od latinského slova cymba nebo cumba = člun.Tvar pysku totiž člun připomíná.

Tento rod roste epifyticky i terestricky. Bylo vyšlechtěno asi 50 druhů rodu. Např. Cymbidium giganteum se žlutavě zelenými květy s červenými pruhy, který roste v západočínském Himaláji ve výšce asi 1800 m.n.m.

Existují také malé člunatce, které se lépe hodí do teplejších místností. Vytvářejí mnoho malých květů v někdy vzpřímeném, častěji ale svěšeném květenství. Květy se vyskytují v mnoha barvách. Tyto malé orchideje vyniknou v převislých nádobách.

Druh kvete na jaře, na podzim i v zimě.

Čeleď:
Orchideaceae – vstavačovité

Původ:
Rod pochází z tropických a subtropických oblastí.

Pěstování:
Není to rod teplomilný. Ke kvetení vyžaduje vysoké denní teploty a nízké noční teploty. Venku rostlinu umístíme do stínu stromů s výskytem ranního slunečního svitu. Velmi vhodným stanovištěm je zimní zahrada.

Pro miniaturní druhy tohoto rodu volíme jemnější substrát než pro druhy velkokvěté. Důležitý je dostatek živin. Substrát musí být stále vlhký. Vegetativní odpočinek je krátký, teploty by v té době měla být o něco nižší. Pokud má již rostlina poupata, není dobré ji měnit staviště. Pokud rostlinu chceme přesadit, nesmíme ji potom dva týdny zalévat, použijeme pouze rozprašovač. Přesazujeme jen po odkvětu.

Hnojení:
Hnojíme pravidelně při každé třetí zálivce.

Množení:
Množíme rozdělením rostliny.

Choroby, škůdci:
Pokud rostlinu umístíme v zahradě, hrozí jí poškození plži. V místnosti ji často napadají svilušky a puklice. V pokoji i v zimní zahradě je proto vhodné použití užitečných organismů.
Nové fotografie rostlin