Zpět na seznam

Brambořík

Cyclamen persicum

Detail
Kategorie Okrasné květem
Barvy rostliny červená, bílá, růžová
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny polostín, vlhko
Použití rostliny nádoby
Popis

Brambořík je dnes jednou z nejznámějších hrnkových rostlin pěstovaných v zimním období.různé odrůdy se od sebe liší tvarem a barvou květů a také dekorativním olistěním. Velmi oblíbené jsou miniaturní bramboříky, které se podobají více původním formám této rostliny. Volbou odrůdy a různých způsobů kultury lze dosáhnout mnoha variant.

Původ:
Předek našich vyšlechtěných bramboříků Cyclamen persicum pochází z hor Středomoří a Malé Asie.

Pěstování:
Brambořík potřebuje světlé stanoviště, bez přímého slunce. Nejlepší teploty jsou 15 -18 stupňů, neměly by klesnout pod 10 stupňů. Pokud chceme odkvetlou rostlinu dále pěstovat, je dobré ji přes léto zapustit s květináčem do půdy na polostinném místě.

Zálivka musí být stejnoměrná, rostlina nesmí vyschnout, ale nesnese přelití. Aby brambořík neuhníval, nesmíme při zalévání smáčet hlízu, přebytečnou vodu musíme krátce po zalití vylít. Voda na zalévání by měla být měkká a odražená. Je vhodné občas pokropit listy.

Kvetení po několik týdnů až měsíců je reálné pouze v chladném a světlém prostředí, ve vytápěné místnosti se suchým vzduchem se trvanlivost bramboříku snižuje.

Substrát pro pěstování bramboříku musí být humózní ( pH asi 6), dobré jsou obchodní substráty. Zbytky stopek květů a listových řapíků je dobré odstraňovat, protože by zahnívaly.

Hnojení:
Přihnojujeme během růstu a kvetení v intervalu 7 -14 dní. Při dalším pěstování odkvetlých rostlin jim poskytneme klid asi ž až 8 týdnů, listy ale nesmí odumřít. Potom brambořík přesadíme tak, aby hlíza byla z jedné třetiny nad zemí. V podzimních měsících se tak znovu objeví květy.

Množení:
Množíme výsevem od konce léta do jara. Brambořík je rostlina klíčící ve tmě a při teplotě 18 -20 stupňů. Doba od výsevu do kvetení je 8 -12 měsíců. Můžeme také dělit hlízy, které rozřízneme, necháme zaschnout a zasadíme.
Nové fotografie rostlin