Zpět na seznam

Blahovičník kulatoplodý

Eucalyptus globulus

Detail
Kategorie Listnaté keře
Výška rostliny do 100 m
Tvary listů pilovité, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, kyselé půdy
Použití rostliny nádoby, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

K botanickému druhu Eucalyptus patří více než 500 druhů. Vyskytují v Austrálii a Oceánii.

Některé druhy dorůstají jen do výšky keře, jiné mohou dorůst i stometrové výšky. Jsou tak nejvyššími rostlinami zeměkoule.

Některé druhy jsou díky pryskyřičným výměškům označovány jako gumovníky. Časem se eukalyptus rozšířil i do jiných, mírnějších oblastí na zemi. Roste velmi rychle. Eukalyptu s citrónovou vůní (Eucalyptus citriodora) dorůstá do výšky 40m a má silnou citrónovou vůni. Kvete od června do srpna a pěstovaný v květináči na okenním parapetu, je velmi dekorativní.

Listy nejstarších větví eukalyptu obsahují velké množství eukalyptového oleje, součást mnoha léků.

Blahovičník kulatoplodý je nejčastěji pěstovaným druhem na světě. Listy na mladých stromech jsou protilehlé, oválné a přisedlé, na starších stromech střídavé, řapíkaté, delší a srpkovité. Větve jsou lehce ochmýřené.

Čeleď:
myrtovité

Použití:
Blahovičníky se vysazovaly v oblastech postižených malárií proto, že spotřebovaly ke svému mohutnému růstu obrovské množství vody a tím přispěly k postupnému vysušení močálů a bažin. Tím došlo také k vyhubení nebezpečného přenašeče nemoci, komára Anophela.

Z eukalyptových se vyrábí ústní voda. Ve formě tinktury se používají k léčbě střevní chřipky a při onemocněních močového měchýře. Eukalyptový olej je také součástí mnoha léčivých mastí určených k léčbě revmatických nemocí, pohmožděnin, vymknutých kloubů, natažených a natržených svalů a při bolestech svalů a kloubů. Inhalace eukalyptovým olejem se doporučuje při černém kašli, záškrtu, bronchitidě a zánětu vedlejších dutin. Éterický olej z této rostliny podporuje tvorbu jaterních enzymů a může ta snížit účinek některých léků.

Eukalyptové modrozelené listy zapletené v girlandě, upoutají pozornost. V kombinaci s jinými suchými rostlinami z nich můžeme vytvořit krásné obrazy.
Listy eukalyptu se dají použít do voňavých směsí potpourri.
Eukalyptu se požívá k výrobě parfémů, výživných kosmetických přípravků a přípravků pro ústní hygienu.
Pár kapek eukalyptového oleje dokáže odpudit komáry a jiný hmyz.

Pěstování:
Blahovičník potřebuje ke svému růstu slunné a chráněné stanoviště, výživnou, odvodněnou, neutrální až kyselou půdu. Za určitých podmínek je odolný vůči mrazu. Mladé rostliny můžeme pěstovat v květináči, na jaře je ale musíme přesadit na záhon. Blahovičník nesnese chlad ani sucho.

Množení:
Množíme semeny, které vzklíčí po 14 dnech a vyženou do výšky.

Sklizeň:
Listy sklízíme celoročně, uchováváme je sušené.
Nové fotografie rostlin