Zpět na seznam

Bilbergie

Bilbergia nutans

Detail
Kategorie Okrasné květem
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny nádoby, závěsné nádoby
Popis

Bilbergie patří mezi bromélie. U nás je známí už dlouhou dobu. Je to nejméně náročný a nejsnadněji pěstovaný druh. Je terestrický, ale nejlépe se uplatní na vyvýšeném místě, protože květenství, na rozdíl od většiny ostatních bromélií, obloukovitě převisají.

Krásné zelenomodré květy a červené listeny dlouho nevydrží. Úzké tmavozelení listy také převisají, proto se tato rostlina dobře hodí do závěsných nádob. Jednotlivé listové nálevky nejsou tak výrazně vyvinuté jako u jiných bromélií, vytvářejí úzké trubičky. Starší rostliny vytvářejí mnoho odnoží a mají trsovitý habitus.

Původ:
Bilbergie stejně jako dalších 2000 druhů bromélií pochází z amerického kontinentu.

Pěstování:
Bilbergia je velmi přizpůsobivá pokud jde o světelné a teplotní podmínky. Nadměrný stín ale omezuje kvetení. Můžeme ji pěstovat při pokojové teplotě, ale i při teplejších i chladnějších teplotách. V létě jí bude dobře venku. Jako substrát vyhovuje běžná propustná zemina, kterou musíme udržovat mírně vlhkou.

Odkvetlé části je dobré ihned seříznout, aby se vytvořilo místo pro nové. Dobře působí, když vykvete více květenství najednou.

Hnojení:
Hnojíme občas slabým roztokem hnojiva.

Přesazování:
Při přesazování trsy podle potřeby dělíme. Substrát musí být humózní, propustný, hrubší, s pH 5 -6.
Nové fotografie rostlin