Zpět na seznam

Alokasie

Alocasia sanderiana

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 45 cm
Šířka rostliny do 45 cm
Barvy listů zelenobílá
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny polostín, teplomilná
Popis

Alokasie je pokojová rostlina, která vyrůstá každý rok znovu z oddenku. Má zelené kovově lesklé listy s bílými okraji. Čepele listů mají dlouhé řapíky. Listy jsou bíle žilkované, spodní strana je nafialověle bronzová. Tato pěkná hrnková rostlina roste od jara do zimy, její květy jsou nevýrazné. Alokasie je křehká, přiměřeně rostoucí, vyžadující péči. Dorůstá do výšky 45 cm a šířky 45 cm. Její vzrůst je vzpřímený.

Čeleď:
Araceae (árónovité)

Původ:
Alokasie pochází z Filipín.

Pěstování:
Jako tropická rostlina potřebuje podmínky co nejvíce podobné prostředí její domoviny. Minimální teplota, ve které je schopná růst je 15 stupňů. Měla by být na částečně zastíněném stanovišti, na listy nesmí dopadat přímé slunce. Zalévat je zapotřebí pravidelně, musí být trvale ve vlhku, ale ne přemokřená.

Alokasie potřebuje vyšší vlhkost vzduchu. Čím vyšší je teplota, tím vyšší musí být i vlhkost. Malá vlhkost vzduchu způsobuje suché lámavé listy a po přelití vodou mohou uhnívat oddenky. Je tedy lépe zalévat málo, ale častěji.Je dobré ji pravidelně rosit a pod ní umístit misku s mokrým keramzitem. Oddenky sázíme na jaře do dobře propustné zeminy.

Na konci vegetačního období nechte oddenky zaschnout a přezimujte je v suchém prostředí s teplotou nad bodem mrazu. Alokasie se na zimu zatahuje, listy se svraští a opadávají. Na jaře ale znovu vyrazí.

Hnojení:
Pokud rostlinu přesadíme každý rok do nového substrátu, nemusíme ji hnojit.

Množení:
Alokasii množíme na jaře odsazením výhonů.
Nové fotografie rostlin