Zpět na seznam

Africká fialka

Saintpaulia ionantha

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy listů zelená, plstnaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Leden, Únor, Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad, Prosinec
Požadavky rostliny polostín, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

V tropických oblastech se vyskytují stovky druhů této čeledi. Mají výrazně zbarvené květy a sametově plstnaté, dužnaté, křehké listy. Zemní druhy i epifyty koření mělko v humózním substrátu.
Rostliny s vláknitými kořeny, jako je Saintpaulia, Streptocarpus, Columnea nebo Aeschynanthus, rostou nepřetržitě po celý rok.

Druhy se ztlustlými oddenky nebo hlízami, jako Achimenes nebo Sinningia, prodělávají období klidu.
Díky dlouholeté intenzivní šlechtitelské práci vzniklo mnoho odrůd druhu Saintpaulia ionantha. Mají různou barvu květů a různý tvar listů. Kvetou téměř po celý rok. V poslední době se pěstují i krásné miniatury.

Čeleď:
Podpětovité (Gesneriaceae - čeleď dvouděložných rostlin z řádu krtičníkokvětých. Jsou to většinou byliny, zřídka i dřeviny)

Původ:
Saintaulia ionantha pochází z Usambarského pohoří ve východní Africe, kde rostou víceleté růžice těchto rostlin v lesním porostu.

Pěstování:
Aby bylo pěstování úspěšné, musíme rostlinám zajistit vyrovnané podmínky. Měli bychom zajistit teplotu mezi 18 a 24°C a dostatečné teplo od spodu. Žádná z těchto rostlin nesnáší přímé slunce, ale všechny vyžadují světlé stanoviště a to zejména v zimě. Pro založení květů je potřebná délka dne 10 -14 hodin. Citlivě reagují na přímé postříkání vodou, ani při zalévání nesmíme listy smáčet. Voda pro zálivku musí být měkká, odražená a nesmí obsahovat mnoho solí.

Hnojení:
Přihnojujeme slabě v letních měsících.

Přesazování:
Přesazujeme na jaře do mělkých a jen o málo větších květináčů. Před přesazováním méně zaléváme, aby se listy zatáhly a nebyly tak křehké. Substrát musí být silně humózní a propustný, s pH okolo 5 -6.

Množení:
Množíme listovými řízky, které se získávají z mladých rostlin. Zakořeňují ve vodě nebo v substrátu. Během 7 -10 týdnů se vytvoří na bázi řapíku mladé rostlinky, které odtrhneme a vysadíme po jedné nebo několik dohromady.

Choroby, škůdci:
Po zálivce studenou vodou mohou vzniknout světlé kroužky na listech, proto by měla být voda odražená. Pokud jsou listy mokré a rostlina je vystavena přímému slunci, objeví se na listech světlé skvrny. Houbové choroby vznikají při vysoké vlhkosti, spolu s nízkými teplotami a nedostatečně vzdušným stanovištěm.

Stálá vysoká vlhkost substrátu vyvolává hnilobu kořenů, přičemž vadnou a měknou listy. Světle hnědé prohloubené skvrny na spodní straně listů ukazují na napadení listovými háďátky. Roztočíci způsobují znetvoření květů a mladých listů.
Nové fotografie rostlin