Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová
Barvy listů zelená, žlutozelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná
Použití rostliny nádoby
Popis

Keřovitá rostlina, která roste v tropických a subtropických oblastech na celém světě. U nás může dorůst do výšky až 1,5m.

Abutilon má ochlupené, zelené nebo žlutavě skvrnité listy, květy jak zavěšené lampiónky barvy žluté, oranžové nebo červené. Díky tvaru listů se této rostlině přezdívá pokojový javor.
Hlavní období kvetení je od jara do podzimu, ale pokud má rostlina příznivé podmínky, kvete po celý rok.
Abutilon hybridy vznikly křížením různých druhů. Velmi hezký je také A. pictum ( syn. A striatum) 'Thompsoni', který má žlutě mramorované listy a lososově zbarvené, červeně žilkované květy.

A. megapotamicum, původem z Brazílie, roste slaběji a jeho květenství převisají. Listy má menší, zelené nebo také žlutě panašované, např. odrůda 'Aureum', a květy jako červenožluté lucerničky s hnědými prašníky. Červené jsou u této odrůdy kališní lístky.

A. megapotamicum je vhodná do závěsných nádob, můžeme ji pěstovat také na kmínku, při vyvazování hlavního výhonu nebo po naroubování na A. pictum.

Původ:
Tropické a subtropické oblasti celého světa.

Pěstování:
Tato rostlina vyžaduje světlé, slunné, mírně teplé a vzdušné stanoviště. V létě ji pokud možno umístíme ven do polostínu, musíme ji chránit před větrem. V zimě ji dopřejeme světlé a chladnější stanoviště s teplotou 10 -12 stupňů.

Vydatně zaléváme v období růstu, protože jinak by měkké listy snadno zvadly. V zimě udržujeme jen mírnou vlhkost a to podle teploty.

Dobře rozvětvenou kompaktní rostlinu vypěstujeme každoročním seříznutím výhonů na jaře o jednu třetinu nebo až zdřevnatělé části. Při nedostatku světla a vyšší teplotě v zimě jsou výhony dlouhé a tenké. Proto je vhodné chladnější přezimování, při které rostliny nerostou a zůstávají pevné. A. megapotamicum se jen tvaruje a také může být na teplejším stanovišti.

Hnojení:
Přihnojujeme pravidelně od jara do podzimu.

Přesazování:
Přesazujeme na jaře po seříznuté rostliny. Substrát musí být výživný ( pH okolo 6,5). Vhodné jsou hotové substráty.

Množení:
Množíme časně z jara vrcholovými řízky nebo výsevem. Mladé rostliny kvetou již za 4 – 6 měsíců.

Choroby, škůdci:
Při nadměrně teplém prostředí se mohou vyskytnou škůdci. Velké výkyvy teploty způsobují opadávání listů.
Nové fotografie rostlin