Zpět na seznam

Špenát zelený

Spinacia oleracea

Detail
Kategorie Zelenina
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny list
Popis

Špenát zelený se pěstuje většinou jako špenát letní, tzv. holandský. Dříve se pěstoval také špenát zimní. Dnes se u nás pěstují čtyři povolené odrůdy.

Je to jednoletá bylina jarní i ozimá, zplanělé formy jsou dvouleté. Jeho zvláštností je, že je to rostlina dvoudomá, často s vtroušenými květy obojakými. Semena klíčí v širším rozmezí teplot, již při 2 - 3 °C. klíčivost si uchovávaní 2 - 3 roky.

Nažky jsou obaleny tvrdým čtyřčetným okvětím. Plody jsou v obrysu vejcovité, elipsoidní nebo kulovité, často mírně zploštělé, na vrcholu mají krátký zobánek, na bázi pupek plodní, který je někdy protažený ve stopečku. Plod má často na různých místech různé výběžky. Povrch je svraštělý, s nerovnostmi, lysý matný, zelený nebo šedozelený. Plody jsou dlouhé asi 4 mm a široké 3 mm. Semeno má čočkovitý tvar, kolem obvodu je kýl a stočený zárodek, konec kořínku je odstálý, pod ním je semenný pupek. Osemenění je hladké, slabě lesklé, rezavé. Semena jsou velká asi 2,5 mm.

Klíční listy jsou čárkovitě podlouhlé, šikmo vzhůru odstálé, na konci dolů ohnuté, tupě zašpičatělé, na bázi ztenčené v řapík, dlouhé zpočátku asi 35 mm, později kolem 50 mm, lysé. Mají výraznou střední žilku. První dva listy jsou vstřícné, další střídavé, vyrůstající v přízemní růžici. Jsou postupně široce oválné, resp. vejčité, na konci tupě špičaté, řapíky jsou dlouhé asi poloviny čepele nebo delší. Čepele jsou zpočátku asi 15 - 20 mm dlouhé, později asi 50 mm, s výraznou žilnatinou, lysé až olysalé.

Čeleď:
Chenopodiaceae – merlíkovité

Výskyt:
Tato oblíbená zelenina byla dovezena do Evropy z Persie v 15. století. Pěstuje se jako zahradní zelenina i ve velkém v zelinářských oblastech.

Použití:
U všech odrůd se konzumují listy. Jsou velmi snadno stravitelné a výživné. Špenát obsahuje hemolyticky účinný saponin, dost železa, hořčíku a vitamínů.
Nové fotografie rostlin