Zpět na seznam

Réva vinná ´zweigeltrebe´

Vitis vinifera ´zweigeltrebe´

Foto: Réva vinná ´zweigeltrebe´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Réva vinná odrůda Zweigeltrebe má velké listy protáhlé do šířky, čepel je tuhá, trojlaločná, zřídka pětilaločná. Řapíkový výkrojek je otevřený, lyrovitý, ohraničený žilkami.

Hrozen je středně velký, jeho tvar kuželovitý, často křídlatý. Bobule je malá až střední, kulatá, modrá, se zaobleným vrcholem. Slupka je středně pevná, voskovitě ojíněná.

Odrůda raší ve druhé polovině dubna, kvete v první polovině června. V srpnu dochází k zaměkání bobulí a odrůda dozrává koncem září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna v Klosterneuburgu Fritzem Zweigeltem. Je to kříženec odrůd Svatovavřinecké x Frankovka.

Pěstování:
Odrůdu je možné pěstovat i okrajových vinařských oblastech. V typických a kvalitních vinohradnických polohách ale poskytuje kvalitnější víno. Není vhodné ji vysazovat do poloh s pozdními jarními mrazíky a na východní svahy.

Odrůda je odolná proti poškození zimními mrazy, ale citlivější na mrazy jarní, protože brzy raší. Pokud ji mráz poškodí, tak ale opět rychle obrazí z podoček, které jsou plodné.

Do vápenatých půd jsou vhodné podnože Kober 125 AA a Craciunel 2. Nejčastěji se štěpuje na podnože SO4 a Kober 5 BB. Nejvhodnějším pěstitelským tvarem je vysoké nebo střední vedení s řezem na dlouhý tažeň. Velmi důležité je provzdušnění okolí hroznů z důvodu minimalizace infekce plísní šedou, která může ovlivňovat chuťové vlastnosti vyrobeného vína.

Choroby, škůdci:
Odrůda je méně náchylná na poškození padlím révovým, vyšší citlivost má na plíseň révovou. Má poměrně dobrou odolnost k poškození plísní šedou.

Použití:
Víno je bohaté na barviva a třísloviny, podobá se Svatovavřineckému. V dobrých ročnících dosahuje velmi dobré kvality. V poslední době se tato odrůda používá k výrobě růžových vín.
Nové fotografie rostlin