Zpět na seznam

Réva vinná ´veltlínské zelené´

Vitis vinifera ´veltlínské zelené´

Foto: Réva vinná ´veltlínské zelené´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny zelená, žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen, Září
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Veltlínské zelené má středně velké, kruhovité, středně hluboce pětilaločné listy. Řapíkový výkrojek je uzavřený s eliptickým průsvitem, nebo otevřený, šípovitě rovnostranný.

Hrozen je středně velký až velký, válcovitě kuželovitý, hustý. Bobule je středně velká, kulovitá, zelená až žlutozelená, tečkovaná.

Odrůda raší středně pozdě, koncem dubna, kvete v první polovině června. K zaměkání bobulí dochází v první polovině srpna, odrůda zraje od začátku do poloviny října.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Tato odrůda má pravděpodobně svůj původ v Dolním Rakousku, kde se stala nejrozšířenější odrůdou. Nejvíce se pěstuje právě v Rakousku a u nás.

Pěstování:
Kvalitní slizně vína poskytuje odrůda pouze ve velmi dobrých polohách. Vyžaduje slunečné, vzdušné a teplé polohy. Je vhodná na střední a horní části svahů. Protože je velmi plodná, vyžaduje kvalitní půdu, hlubokou, výživnou. Nejvíce jí vyhovují hlinité nebo sprašové půdy, které dostatečně drží vodu.

Odolnost proti zimním mrazům je střední, jarní mrazy odrůda nesnáší.

Tato réva se pěstuje na středním nebo vysokém vedení s řezem na jeden nebo dva tažně nebo na kordových tvarech s řezem na dvouoké čípky. Důležité je provedení zelených prací a dobré oslunění hroznů, které příznivě ovlivňuje rozvoj aromatických látek v bobulích.

Choroby, škůdci:
Odrůda je nejvíce náchylná na plíseň révovou, která ji poškozuje už v době květu. K padlí révovému je odolnost o něco vyšší, k plísní šedé je středně velká. V mokrých, chladných a silně vápenatých půdách dochází k poruchám ve výživě.

Použití:
Vína jsou značně jakostní s mandlovým buketem. Na sprašových půdách získáváme vína s medově-lipovou vůní. Víno má příjemné kyseliny. Používá se na výrobu kvalitních odrůdových vín nebo šumivých vín vysoké jakosti.
Nové fotografie rostlin