Zpět na seznam

Réva vinná ´sylvánské zelené´

Vitis vinifera ´sylvánské zelené´

Foto: Réva vinná ´sylvánské zelené´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen
Měsíce kvetení Červenec
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Sylvánské zelené má listy středně velké, okrouhlé, trojlaločné, málo vykrajované. Řapíkový výkrojek je otevřený, lyrovitý nebo klenutý.

Hrozen je malý až střední, hustý, válcovitý. Bobule je středně velká, kulatá, v hustých hroznech často deformovaná. Slupka je středně silná, voskovitě ojíněná, s tečkami.

Odrůda raší ve druhé polovině dubna, kvete v první polovině června, k zaměkání bobulí dochází začátkem srpna a dozrává koncem září nebo začátkem října.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Tato odrůda se řadí mezi odrůdy rozšířené Římany. Vznikla pravděpodobně jako divoký semenáč v lužních lesích okolo Dunaje v Rakousku.

Pěstování:
Odrůda má vysoké požadavky na polohu. Protože dříve vyzrává, nevyžaduje polohy takové kvality jako např. Ryzlink rýnský.

Nejvhodnější jsou jižní a jihozápadní svahy, hlinité, výživné půdy dobře provlhčené. Na suchých půdách dochází k růstovým depresím, keře mají slabý vzrůst a minimální výnosy. Takové půdy musíme hnojit organickými hnojivy a volit bujněji rostoucí podnož. Vyšší množství srážek může příznivě ovlivnit růst na těchto půdách.

Ve velmi hlubokých a nadměrně hnojených půdách dochází k bujnému vzrůstu, ale špatně dozrává dřevo, nebo rostlina špatně kvete.

Odolnost vůči mrazů je slabá až střední, rostlina je citlivá na jarní mrazy.

V hlubokých a vápenatých půdách dobře zásobených živinami se doporučují podnože SO4 a Kober 125AA. Pro sušší a chudší půdní podmínky je vhodná podnož Kober 5 BB.

Nejvhodnější je pěstování ve středních sponech na rýnsko-hessenském vedení s řezem na dlouhé tažně. Na vysoké tvary je tato odrůda nevhodná.

Choroby, škůdci:
Keře jsou hustě olistěné, a proto citlivé na poškození padlím révovým. K plísni révové je odolnost vyšší. Husté hrozny bývají v době dozrávání napadány plísní šedou.

Použití:
Tato odrůda poskytuje dobrá vína na hlinitých půdách, kde ale musí dojít k odbourání přebytečných kyselin už na keřích. V dobrých ročnících se vyrábějí odrůdová vína.
Nové fotografie rostlin