Zpět na seznam

Réva vinná ´svatovavřinecké´

Vitis vinifera ´svatovavřinecké´

Foto: Réva vinná ´svatovavřinecké´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, mrazuvzdorná, kamenité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Svatovavřinecké má středně velké listy, tmavě zelené, mělce a hluboce pětilaločné, někdy jen trojlaločné. Řapíkový výkrojek je uzavřený, s vejcovitým průsvitem, nebo otevřený, lyrovitý. Hrozen je středně velký až velký, poměrně hustý.

Bobule je středně velká, kulatá a elipsoidní, na povrchu voskovitě ojíněná.

Tato odrůda raším středně raně, ve druhé polovině dubna. Kvete v první polovině června. Zaměkání bobulí začíná ve druhé polovině srpna. Odrůda dozrává koncem září až začátkem října.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda pochází pravděpodobně z Francie.

Pěstování:
Odrůda není náročná na polohu, protože brzy dozrává, je možné ji pěstovat téměř ve všech vinohradnických oblastech u nás. Svahy obrácené na východ nejsou vhodné. V chladnějších polohách se zvyšuje obsah kyselin a odrůda je citlivější k jarním mrazům.

Nároky této odrůdy jsou střední, vyhovuje jí lehčí, záhřevná, štěrkovitá a písčitá půda. V těchto půdách dochází k tvorbě vysokého množství barviva, tříslovin a menšímu množství kyselin. Méně vhodné jsou hlinité půdy, ani půdy přehnojené dusíkem, dobře snáší vyšší obsah vápníku v půdě.

Dobré vyzrávání dřeva zabezpečuje střední až vyšší odolnost k zimním mrazům. Jen při dlouhých mrazech bývá poškození větší. Odrůda je ale citlivá na poškození jarními mrazy, proto bychom ji neměli vysazovat do mrazových poloh.

Do horších půdních podmínek je vhodná podnož Kober 5 BB a Craciunel 2, na lepších půdách používáme podnože SO 4 a Teleki 5C. Na chudé vápenité půdy a pro vyšší tvary je vhodná podnož Kober 125 AA.

Nejlépe odrůdě vyhovuje vysoké vedení a široké spony, protože potřebuje dostatečný půdní prostor. Dobré provzdušnění tvaru je důležité jako prevence proti plísni šedé.

Choroby, škůdci:
Odrůda je odolnější proti plísni révové. O něco citlivější je na poškození padlím révovým. Husté hrozny bývají za deštivého počasí v době dozrávání velmi často poškozovány plísní šedou.

Použití:
Víno této odrůdy má sytou barvu, vyšší obsah tříslovin a kyselin. Chuť má plnou, výraznou, sametovou, vůní připomíná sušené švestky. Velmi dobré kvality dosahuje při dozrání v lahvích.
Nové fotografie rostlin