Zpět na seznam

Réva vinná ´prim´

Vitis vinifera ´prim´

Foto: Réva vinná ´prim´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Prim má velké, pětilaločnaté, světle zelené listy s otevřeným řapíkovým výkrojkem. Keře jsou středně až hustě olistěné.

Hrozen je velký, u základu je rozvětvený, kuželovitého tvaru. Bobule je velká, mírně oválná, atraktivně žlutozeleně vybarvená. Slupka je pevná a tuhá. Dužina je mírně chrupkavá, bobule pevně přirůstá ke stopce.

Odrůda dozrává začátkem září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda pochází z Maďarska, byla vyšlechtěna na Zahradnické univerzitě v Budapěšti. Je to kříženec odrůd Seyve Villard 12 375 x Královna vinic. V Maďarsku byla zaregistrována v roce 1996 pod názvem Palatina, v České republice je známa pod synonymem Prim.

Pěstování:
Odrůda má vysokou a pravidelnou plodnost. Dobře plodí na krátkém i dlouhém plodném dřevě. Odolnost k zimním mrazům je dobrá.

Rostlina je vhodná pro pěstování na středním i vysokém vedení s řezem na tažně. Dobře jí vyhovuje i pěstování na pergolách. Odolnost k houbových chorobám je dobrá. Ve většině pěstitelských oblastí je nutné chemické ošetření proti plísni révové a padlí révovému. Odolnost k plísni šedé je dobrá. V době vegetace je dobrá regulace násady.

Použití:
Odrůdu Prim je možné doporučit pro pěstování ve všech vinařských oblastech České republiky, i do okrajových pěstitelských oblastí.
Nové fotografie rostlin