Zpět na seznam

Réva vinná ´pola´

Vitis vinifera ´pola´

Foto: Réva vinná ´pola´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Pola má středně velké, světle zelené, srdčité listy. Listová čepel je výrazně pětilaločnatá.

Hrozen je velký, středně hustý, velmi pěkný. Třapina je u základu rozvětvená. Bobule je velká, krátce oválná až oválná, voskovitě ojíněná. Barva bobule je červenomodrá. Chuť bobulí je neutrální, harmonická, někdy i jemně aromatická.

Odrůda dozrává v polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna na Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Je to kříženec odrůd Poběda x Košutovko. Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána v roce 2001.

Pěstování:
Víno je vhodné pro pěstování ve všech vinařských oblastech ve venkovních podmínkách nebo pro pěstování v podmínkách skleníkových. Vhodná jsou chráněná a dobře osluněná stanoviště, na půdu nemá odrůda velké nároky, snese i sušší stanoviště, na kterých se ale vytvoří menší hrozny. Vhodné jsou půdy dobře prohnojené a dostatečně zásobené vodou, ve sklenících je dobrá doplňková závlaha.

Pola je středně odolná k zimním mrazům.

Podnože vybíráme podle půdních podmínek a podle zvoleného pěstitelského tvaru. Do velmi dobrých půd by se měly používat středně bujně rostoucí podnože, do horších půd se mohou použít i bujně rostoucí podnože. Odrůdu je možné pěstovat na středním nebo vysokém vedení s řezem na tažně. Možné jsou i pergoly, na kterých se opět musí pečlivě hlídat možnost přetěžování keřů.

Odrůda má husté olistění, měly by se udržovat stále vzdušná.

Choroby, škůdci:
Pola je citlivá na napadení plísní révovou a padlím révovým. Ve skleníkových podmínkách se musí chránit především proti padlí révovému, odolnost hroznů k poškození plísní šedou je dobrá.

Použití:
Je to typická stolní odrůda určená pouze pro přímý konzum hroznů.
Nové fotografie rostlin