Zpět na seznam

Réva vinná ´panonia kincse´

Vitis vinifera ´panonia kincse´

Foto: Réva vinná ´panonia kincse´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Panonia Kincse má středně velké, vejčité, středně hluboce pětilaločné listy. Řapíkový výkrojek je otevřený, lyrovitý, u báze řapíku ostrý.

Hrozen je velký, tvar válcovitě kuželovitý, u báze třapiny rozvětvený, rovnoměrně hustý až řidší. Bobule je velká, elipsovitá, pravidelná, se zaokrouhleným vrcholem, žlutá. Slupka je srostlá s pevnou a poměrně šťavnatou dužinou.

Odrůda raší v polovině dubna, zaměkání začíná koncem července a začátkem srpna, dozrává v první polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1942 v Maďarsku. Je to kříženec odrůd Královna vinic x Cegléd Szépé.

Pěstování:
Odrůda je velmi náročná na stanoviště. Je možné ji pěstovat na velmi teplých stanovištích, kde nedochází k výrazným poklesům zimních teplot. Je citlivá na poškození zimními mrazy. Je vhodná zejména do zahrad, vybereme ji proto nejteplejší místo v zahradě, vhodné jsou zejména slunné stěny zahradních staveb, hlinité, hlinitopísčité půdy dobře zásobené vodou a živinami.

Na velmi těžkých a nadměrně výživných půdách dochází ke sprchávání květenství. Odrůda ale nesnáší suché půdy, na kterých se nevytvářejí hrozny.

Stolní odrůda révy vinné je vhodné pěstovat v našich klimatických podmínkách na vysokých tvarech s dostatečnou zásobou starého dřeva.

Nejvhodnější je pěstování ve tvaru pergoly. Je možné pěstovat i na středním nebo vysokém vedení s řezem na tažně. Při tomto pěstitelském tvaru je vhodné provádět proředění hroznů – na výhonu ponechat vždy jen jeden, nejlépe vyvinutý hrozen.

Odstranění hroznů je vhodné provádět po úspěšném odkvětu. Tak méně zatížíme keř, získáme lépe vyvinutý hrozen, a zabezpečíme lepší vyzrálost dřeva, a tak nepřímo i lepší podmínky pro úspěšné přezimování. V oblasti hroznů je dobré provádět vylamování zálistků a tak zajistit lepší osychání listové plochy a hroznů a snížit možnost infekce houbovými chorobami. Vyžaduje pěkné počasí v době kvetení. Při deštivém a chladném počasí může docházet ke sprchávání květenství.

Choroby, škůdci:
Odrůda je citlivá na houbové choroby, musíme ji chemicky ošetřovat. Je nutné ji pravidelně postřikovat proti plísni révové a padlí révovému. Při pěstování v méně větraných sklenících se musíme zaměřit především na ochranu proti padlí révovému, které se v těchto podmínkách může více vyskytovat. Odolnost proti plísni šedé je dobrá, protože má tato odrůda volný hrozen a brzy dozrává.

Použití:
Je to typická stolní odrůda určená pouze pro konzum čerstvých hroznů.
Nové fotografie rostlin