Zpět na seznam

Réva vinná ´nero´

Vitis vinifera ´nero´

Foto: Réva vinná ´nero´
Detail
Kategorie Ovoce
Tvary rostliny hrozen
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, mrazuvzdorná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Nero má bujný růst se středně silnou tvorbou zálistků. Listy jsou středně velké až velké, pětilaločnaté s výraznějšími výkrojky.

Hrozen je středně velký až velký, hustý, třapina je rozvětvená. Bobule je středně velká až velká, mírně oválná, tmavomodrá, na povrchu slupky voskovitě ojíněná. Slupka je pevná, dužina jemně masitá. Chuť bobule je jemně aromatická.

Odrůda dozrává začátkem září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda pochází z Maďarska. Je to kříženec odrůd Villard blanc x Gárdonyi Géza. V Maďarsku je odrůda registrovaná od roku 1993.

Pěstování:
Odolnost vůči zimním mrazům je střední až dobrá. Při silném poškození hlavních oček dobře raší z oček vedlejších. Po poškození hlavních oček zimními mrazy je plodnost vedlejších oček velmi nízká.

Velmi vhodný je řez na dlouhé plodné dřevo. Na krátkém plodném dřevě je dobrá násada, ale malá velikost hroznů a bobulí.

Ve velmi výživných a vodou dobře zásobených půdách vytváří odrůda velmi husté hrozny.

Odolnost k plísni révové a padlí révovému je velmi dobrá. Je možné ji pěstovat bez chemické ochrany nebo pouze s minimální chemickou ochranou při silném infekčním tlaku v období kvetení.

V době dozrávání bývají bobule nabodávány plísní šedou. V Maďarsku se používá k výrobě růžových šumivých vín.

Použití:
Odrůdu je možné pěstovat ve všech moravských vinařských oblastech, ale bezmrazých. Při zatížení deset oček na keř poskytuje vzhledově atraktivní a konzumově chutné hrozny.
Nové fotografie rostlin