Zpět na seznam

Réva vinná ´modrý portugal´

Vitis vinifera ´modrý portugal´

Foto: Réva vinná ´modrý portugal´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Modrý Portugal má listy středně velké, mělce až středně hluboce trojlaločné, zřídka celistvé. Řapíkový výkrojek je uzavřený s nízkým průsvitem.

Hrozen je středěn velký až velký. Tvar hroznu je kuželovitý, jednoduše nebo dvojitě křídlatý, středně hustý.

Bobule je středně velká, kulovitá, tmavomodrá, voskovitě ojíněná.

Odrůda kvete okolo poloviny června, hrozny zaměkají začátkem srpna a dozrávají ve druhé polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Modrý Portugal je rozšířený zejména v zemích střední Evropy, původ se dosud nepodařilo zjistit.

Pěstování:
Odrůda je nenáročná na polohu. Hodí se do oblastí typických pěstování modrých odrůd, ale je možné ji pěstovat i v okrajových oblastech a v zahrádkách i mimo vinařské oblasti. Velmi dobře roste na kvalitních svazích, nesnáší vlhké polohy, ve kterých silně namrzá a může být napadána houbovými chorobami. Vhodné jsou půdy štěrkovité, písčité, kamenité a hlinité. Nesnáší úrodné půdy velmi přehnojené dusíkem, ani půdy vlhké.

Odolnost proti zimním mrazům je slabá až střední, ale pokud nejsou příliš silné,dobře regeneruje. Poškození jarními mrazy bývá menší.

Protože odrůda netrpí sprchováním, může se štěpovat na odnož Kober 5 BB. V hlubších a úrodnějších půdách ji můžeme pěstovat na podnožích SO 4 a Teleki 5C. Do silně vápenatých půd se doporučuje i podnož Kober 125 AA.

Vhodné je střední i vysoké vedení s řezem na tažně. Není vhodné odrůdu příliš přetěžovat, protože vzniká vysoká úroda s nízkou jakostí a špatně vyzrává dřevo, které je potom náchylnější na zamrzání. V zahrádkách je možné použít i vedení na hlavu nebo tvarování na pergoly.

Použití:
Při středně vysokých sklizních dává odrůda velmi dobré, jemné, aromatické víno a harmonickou chuť. Při nadměrné sklizni má víno vyšší obsah kyselin, nízkou barevnost. Úrodu ze zahrádek je možné použít k přímé konzumaci.
Nové fotografie rostlin