Zpět na seznam

Réva vinná ´lena´

Vitis vinifera ´lena´

Foto: Réva vinná ´lena´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny žlutá, žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Réva vinná ´Lena´ je nová odrůda vína s malým, tmavozeleným, pětiúhelníkovým listem, s výrazným žilkováním.

Hrozen je středně velký až velký, středně hustý. Bobule je středně velká, kulatá, jemně muškátové chuti. Barva slupky je žlutozelená, v plné zralosti žlutá.

Odrůda raší raně až středně raně. Bobule měknou koncem července, hrozny dozrávají v polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna na Šlechtitelské stanici vinařské v Perné u Mikulova. Vyšlechtili ji F. Zatloukal a L. Michlovský. Vznikla křížením odrůd Lipovina x Irsai Oliver.

Pěstování:
Protože je odrůda raná, je vhodná téměř do všech vinařských oblastí u nás. Neměla by se vysazovat na stanovištích s výskytem pozdních jarních mrazíků, které ji mohou poškozovat. Vhodné jsou svahovité pozemky, půdy hlinité až hlinitopísčité, nesnáší vysušené a písčité půdy.

Odrůda hodně plodí, není tedy vhodné ji nadměrně přetěžovat plodnými očky. Je možné ji pěstovat na středním nebo vysokém vedení, nejlépe s řezem na jeden tažeň. Zahrádkáři ji mohou pěstovat i na pergolách v blízkosti staveb.

Choroby, škůdci:
Odrůda je středně odolná k plísni révové a dobře odolná proti plísni šedé.

Použití:
Odrůda je registrovaná jako moštová, její rozšíření zatím není velké. Vyrábí se z ní jemná aromatická vína s příjemnou muškátovou chutí s jemnou kyselinou. U drobných zahrádkářů je možné ji použít i jako stolní hrozen.
Nové fotografie rostlin