Zpět na seznam

Réva vinná ´krystal´

Vitis vinifera ´krystal´

Foto: Réva vinná ´krystal´
Detail
Kategorie Ovoce
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Krystal má výrazné pětilaločnaté listy, tmavě zelené. Olistění keřů je řídké, při bujném vzrůstu odrůda vytváří dlouhé zálistky.

Hrozen je střední až velký, středně hustě až volněji uspořádaný.

Bobule jsou zlatožluté, střední velikosti. Mají pevnou slupku a masitou, výrazně sladkou dužinu příjemné chuti. Odrůda dozrává koncem srpna až začátkem září.

Čeleď:
Vitaceae- révovité

Původ:
Odrůda pochází z Maďarska. Byla vyšlechtěna na Zahradnické univerzitě v Budapešti. Pro šlechtění bylo využito asijského botanického druhu Vitis amurensis, který je nositelem mrazuvzdornosti. Je to kříženec odrůd Vitis amurensis F2 x Muscat Thálloczy Lajos x Villard blanc.

Pěstování:
Tato odrůda patří k těm, s největší odolností k zimním mrazům, může být ale poškozena nízkými teplotami koncem března a začátkem dubna. V tomto období je odolnost k mrazům nižší vzhledem k rodičovskému druhu Vitis amurensis, který má podobné vlastnosti. Odrůdu je možné pěstovat na středním a vysokém vedení s řezem na dlouhé tažně. Na krátkém plodném dřevě má malé hrozny.

Odolnost k plísni révové je dobrá, stačí jednou ošetřit během vegetace, nebo ošetření vynechat. Při velmi silném infekčním tlaku padlí révového je vhodné aplikovat 1 - 2 fungicidní ošetření. Protože odrůda brzy dozrává, není třeba ji ošetřovat proti plísni šedé.

Použití:
Nejedná se o typickou stolní odrůdu, protože hrozen i bobule jsou menší. Je možné ji pěstovat ve všech vinařských i nevinařských oblastech.

Odrůdu je možné použít i na výrobu vína, to je ale nevýrazné vzhledem k nízkému obsahu kyselin v moštu a víně.
Nové fotografie rostlin