Zpět na seznam

Réva vinná ´julski biser´

Vitis vinifera ´julski biser´

Foto: Réva vinná ´julski biser´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Réva vinná odrůda ´Julski Biser´ má listy středně velké až velké, čepel je oválná s hladkým rubem listu. Je mělce trojlaločnatá až pětilaločnatá. Řapíkový výkrojek je otevřený.

Hrozen je středně velký až velký. Tvar hroznu je válcovitě - kuželovitý, rozvětvený. Hrozen je středně hustý, bobule středně velká, elipsovitého tvaru, pravidelná, zelenožlutá. Na povrchu slupky je voskovitě ojíněná. Slupka i dužina jsou středně pevné.

Odrůda dozrává ve vinařských oblastech na Moravě v první polovině září. Raší až koncem dubna, kvete v první polovině června, bobule zaměkají koncem července až začátkem srpna.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda pochází z Bulharska. Je to kříženec odrůd Afuz Ali x Hybrid III/2. U nás se pěstuje jen málo, je vhodná do zahrad, k pěstování ve sklenících nebo i ve volné půdě.

Pěstování:
Odrůda má vysoké požadavky na stanoviště, je citlivá na poškození zimními mrazy. Vyžaduje slunné svahy. V zahradách jsou vhodná stanoviště obrácená na jih a dobře chráněná od severu, např. stavbou. Půdy jsou vhodné hlinité nebo hlinitopísčité s dobrou vododržností.

Odrůdu je vhodné štěpovat na bujně rostoucí podnože, např. Kober 5 BB, Kober 125 AA a Craciunel 2. Odrůda je vhodná na velké tvary. Nejlepší je pěstování na pergolách s větší zásobou starého dřeva. Není vhodné keře příliš přetěžovat, při pěstování ve skleníku musíme keře před zimou dost zavlažit.

Choroby, škůdci:
Odrůda vyžaduje běžnou ochranu proti houbovým chorobám. Má vyšší citlivost na napadení plísní révovou a padlím révovým. Zejména při pěstování ve sklenících vyžaduje ochranu proti padlí révovému. Odolnost k plísni šedé je střední.

Použití:
Odrůda je určena pro přímý konzum stolních hroznů.
Nové fotografie rostlin