Zpět na seznam

Réva vinná ´dornfelder´

Vitis vinifera ´dornfelder´

Foto: Réva vinná ´dornfelder´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, mrazuvzdorná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Dornfelder má velké, pětilaločnaté, středně hluboce vykrajované listy. Řapíkový výkrojek je uzavřený, překrývající se. Okraj listové čepele je výrazně zoubkovaný. Listy je tmavozelený.

Hrozen je velký až velmi velký, středně hustý.

Bobule je velká, kulatá, modročerná, voskovitě ojíněná.

Odrůda raší raně až středně raně. Kvete středně až pozdně. Zraje až ve druhé polovině září a začátek října.

Čeleď:
Vitaceaea – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1955 na Státním výukovém a výzkumném ústavu pro vinohradnictví a ovocnictví ve Weinsbergu. Je to kříženec odrůd Helfensteiner x Heroldrebe.

Pěstování:
Na polohu má tato odrůda střední požadavky, pokud má dobré polohy, je více cukernatá a intenzivněji zbarvená. Na půdu má střední nároky. Vápenaté, jílovité a velmi suché půdy jsou nevhodné a také půdy kamenité a málo hluboké. Vyžaduje půdy hlinité a hlinitopísčité. Příliš vlhká půda jí škodí.

Odrůda je středně odolná proti zimním a jarním mrazům.

Toto víno je velmi plodné, vhodné je pěstování pouze na jeden tažeň s regulací násady hroznů v době zaměkání. Není vhodné keře přetěžovat, důležité jsou zelené práce, které zlepšují kvalitu hroznů a snižují napadení houbovými chorobami..

Použití:
Odrůda je vhodná k výrobě jakostních vín a při sklizni v říjnu k výrobě přívlastkových vín. Má velký hrozen, a proto ji lze pěstovat i jako odrůdu stolní a sklízet probírkou.
Nové fotografie rostlin