Zpět na seznam

Réva vinná ´chrupka bílá´

Vitis vinifera ´chrupka bílá´

Foto: Réva vinná ´chrupka bílá´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Srpen
Měsíce kvetení Červenec
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva ´Chrupka bílá´ má středně velké listy, čepel je pětuúhelníkovitá nebo protáhlého vejčitého tvaru. Řapíkový výkrojek je uzavřený, s úzkým průsvitem nebo otevřený, šípovitý.

Hrozen je středně velký až velký, válcovitý nebo válcovitě – kuželovitý. Bobule je středně velká, kulatá, pravidelná. Barva je žlutozelená, na sluneční straně s hnědým líčkem.

Odrůda raší v polovině dubna, kvete v polovině června, bobule zaměkají okolo 10. srpna, zraje ve druhé dekádě září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Tato odrůda je jednou z nejstarších kulturních odrůd révy vinné ve světě. Pochází pravděpodobně z Egypta, odkud se rozšířila do Malé Asie a Turecka. V roce 1523 se poprvé objevila ve Francii a od té doby se rozšiřovala v Evropě, nejvíce se rozšířila ve Švýcarsku v 18. století.

Pěstování:
Odrůda vyžaduje středně dobré svahovité pozemky. Nejlepší jsou dostatečně osluněné svahy. Polohy by měly být ohraněny proti větru. Nejlepší jsou půdy křemičito - hlinité nebo skeletové, hluboké a dobře zásobené živinami. Půdy suché a vápenaté nejsou vhodné.

Odolnost proti mrazům je střední až dobrá, větší citlivost je na mrazy jarní, které mohou výrazně ovlivnit výnos.

Ve výživných a dostatečně vlhkých půdách je vhodná podnož Teleki 5C. V písčitých půdách a při menších tvarech je možné použít podnož SO4, Kober 5 BB se používá pouze v chudých půdách. Pěstuje se na středním nebo vysokém vedení s řezem na dva tažně. Při řezu volíme dlouhé tažně.

Choroby, škůdci:
Odrůda má větší odolnost proti plísni révové než proti padlí révovému. Proti poškození plísní šedou je poměrně dobře odolná. Proti špatnému počasí je v době kvetení a ve větrných polohách je citlivá na sprchávání květenství.

Použití:
U nás se odrůda používá jako stolní, pro přímý konzum, lze ji ale použít i k výrobě stolních vín.
Nové fotografie rostlin