Zpět na seznam

Réva vinná ´arkadia´

Vitis vinifera ´arkadia´

Foto: Réva vinná ´arkadia´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Arkadia má středně velké až velké, tmavě zelené, trojlaločné až slabě pětilaločnaté, na okraji zoubkované listy. Povrch listové čepele je hladký.

Hrozen je velký až velmi velký u základu třapiny rozvětvený, rovnoměrně hustý. Bobule je velká, vejčitá, zelenožlutá, v plné zralosti až žlutá. Dužina je pevná, silná.

Odrůda dozrává ve vinařských oblastech jižní Moravy koncem srpna až začátkem září, je to raná odrůda, raší ve druhé polovině dubna, k zaměkání bobulí dochází koncem července.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda je typická stolní, byla vyšlechtěna na Ukrajině, ve výzkumném ústavu vinohradnickém a vinařském v Oděse. Je to kříženec odrůd Moldova x Cardinal. Je určena především pro pěstování u malovinařů a zahrádkářů.

Pěstování:
Odrůda je citlivá na zimní mrazy, vyžaduje proto teplá a chráněná stanoviště, slunné svahovité polohy, nebo stanoviště exponovaná na jih a dobře chráněná před výskytem zimních mrazů. Odrůda je bujně rostoucí, vyžaduje hlinité nebo hlinitopísčité půdy, které zadržují vodu.

V okrajových nebo nevinařských oblastech je odrůda vhodná i pro pěstování ve sklenících. Je vhodná pro pěstování na velkých tvarech, pergolách. Při velkých tvarech musíme regulovat násadu hroznů, aby nedocházelo k přeplození. V termínu po odkvětu je proto vhodné část hroznů odstranit, čímž zabezpečíme dobré podmínky pro rozvoj ostatních hroznů a zabráníme zeslabování keře.

Odrůdu je možné pěstovat i na středním, nebo vysokém vedení za stejných podmínek regulace plodnosti. V suchých letech je vhodné keře i během vegetace doplňkově zavlažit, odvděčí se nám kvalitními hrozny.

Odrůda je citlivá na zimní mrazy, s řezem je dobré počkat do března.

Choroby, škůdci:
Je to odrůda vyšší odolnosti, ale není rezistentní k houbovým chorobám. Protože brzy dozrává, nevyžaduje ochranu proti plísni šedé. V průběhu vegetačního období je ale vhodné provádět 2 - 3 chemická ošetření proti plísni révové a padlí révovému. Jako vhodný termín pro chemické ošetření se ukázala fenofáze po odkvětu, a další ošetření je nutné řídit podle rozvoje houbových chorob. Ve sklenících je nutné hlídat napadení padlím révovým.

Použití:
Je to typická stolní odrůda s hrozny vhodnými pro přímý konzum.
Nové fotografie rostlin