Zpět na seznam

Réva vinná ´ajvaz´

Vitis vinifera ´ajvaz´

Foto: Réva vinná ´ajvaz´
Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vinná réva odrůda Ajvaz má velké, 3 - 5 ilaločnaté listy, s výraznými horními listovými úkrojky. Tvar listu je lehce protáhlý do délky, listová čepel je tmavozelená.

Hrozen je velký až velmi velký, u základu třapiny bohatě rozvětvený. Bobule je velká až velmi velká, oválná, tmavomodrá se silným voskovým ojíněním. Dužina je silná, masitá, chrupkavá, chuť neutrální. Dozrává ve druhé polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna v Ukrajinském vědecko - výzkumném institutu pro vinohradnictví a vinařství v Oděse. Je to kříženec odrůd Moldova x Kardinál.

Pěstování:
Odrůda má dobrou a pravidelnou plodnost. V ročnících s nadměrnou násadou hroznů je vhodné provádět cílenou regulaci plodů s cílem dosáhnout jejich vysoké kvality. Olistění je středně husté a tvorbě zálistků je střední, proto není odrůda náročná na zelené práce.

Odolnost proti zimním mrazům je dobrá. Není dobré odrůdu přetěžovat. Odolnost proti houbovým chorobám je velmi dobrá.

V průběhu vegetace vyžaduje odrůda 1 - 3 fungicidní ošetření proti houbovým chorobám. Ideálním pěstitelským tvarem může být střední nebo vysoké vedení s řezem na jeden vodorovně vyvázaný tažeň, na kterém se velmi dobře provádí případná regulace násady hroznů.

Použití:
Odrůda je vhodná pro velkovýrobní a zahrádkářské pěstování v našich pěstitelských podmínkách. Při správném pěstování poskytuje sklizeň velmi kvalitních hroznů.
Nové fotografie rostlin