Zpět na seznam

Réva vinná ´agni´

Vitis vinifera ´agni´

Detail
Kategorie Ovoce
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, hlinité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Réva vinná odrůda Agni má středně velké listy, srdčité. Řapíkový výkrojek je otevřený, ve tvaru písmene V.

Hrozen je menší, kuželovitý, hustý až velmi hustý.

Bobule je malá, modročerně zbarvená, s výrazným muškátovým aroma v dužině.

Odrůda brzy raší i kvete, dozrává v polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna na Šlechtitelských stanicích vinařských ve Velkých Pavlovicích a Perné. Je to kříženec odrůd André x Irsai Oliver.

Pěstování:
Tato odrůda je vhodná do většiny vinařských oblastí v České republice, protože brzy dozrává. Nejvíc jí vyhovují svahy, na půdní podmínky nemá zvláštní nároky, jen nejsou vhodné suché, písčité půdy, které mohou negativně ovlivnit muškátové aroma vína.

Odolnost vůči zimním mrazům je střední až dobrá. Protože odrůda brzy raší, bývá poškozována jarními mrazy.

Podnože pro tuto odrůdu se vybírají na základě půdních podmínek. Vhodné je pěstování na středním nebo vysokém stupni vedení s řezem na dva tažně. Je doporučeno provádět zelené práce v oblasti hroznů z důvodu lepšího provzdušnění révového keře.


Choroby, škůdci:
Odolnost k padlí révovému a plísni révové je střední. Dozrávající bobule mohou díky muškátovému aroma napadat vosy a ptactvo. Odolnost k plísni šedé je střední.

Použití:
Odrůda je určena pro výrobu červených vín příjemného muškátového aroma, harmonických, s jemnou kyselinou. Je možné ji použít i pro výrobu šumivých vín, případně nealkoholických nápojů. Protože odrůda brzy dozrává, je možné ji pěstovat i v zahradách v nevinařských oblastech.
Nové fotografie rostlin