Zpět na seznam

Réva vinná ´agát donskoj´

Vitis vinifera ´agát donskoj´

Foto: Réva vinná ´agát donskoj´
Detail
Kategorie Ovoce
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Réva vinná odrůda Agát Donskoj má listy velké, trojlaločné, velmi slabě vykrajované. Barva listové čepele je tmavozelená.

Hrozen je velký až velmi velký, u základu třapiny s křidélky, kuželovitý, středně hustý a hustý. Bobule je velká, oválná, tmavomodře zbarvená s voskovitým ojíněním. Dužina je masitá a chrupkavá. Semena jsou velká a při konzumaci vnímatelná. Slupka je tenká.

Odrůda dozrává v polovině září.

Čeleď:
Vitaceae – révovité

Původ:
Odrůda byla vyšlechtěna ve Všeruském vědecko - výzkumném ústavu pro vinohradnictví a vinařství J.I. Potapenka. Je to kříženec odrůd (Záře Severu x Dolores) x Ruský raný.

Pěstování:
Růst této odrůdy je bujný až velmi bujný. Olistění je husté a růst zálistků je intenzivní.

Odolnost k zimním mrazům je dobrá až velmi dobrá, odolnost k plísni révové je dobrá. Chemickou ochranu vyžaduje jen při vysokém infekčním tlaku choroby. Odolnost k padlí révovému je nízká. Je nutné provádět každoročně ochranu proti padlí révovému, stejně jako u evropských odrůd. Odolnost k plísni šedé je střední.

K vyššímu poškození dochází při napadení bobulí padlím révovým nebo při deštivém počasí v období po zaměkání. Při velmi deštivém počastí dochází k praskání slupky bobulí.

Odrůdu je možné pěstovat na středním nebo vysokém vedení s řezem na dlouhé tažně. Velmi důležité je provádění zelených prací, odstranění všech zálistků a listů v zóně hroznů.

Použití:
Odrůdu je možné pěstovat ve všech vinařských oblastech v České republice, chuťové vlastnosti jsou ale nižší. K pěstování je vhodná ve velkovýrobě i u malovinařů.
Nové fotografie rostlin