Zpět na seznam

Ostružiny zahradní

Rubus hybridy

Foto: Ostružiny zahradní
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Barvy listů zelená
Tvary listů velmi variabilní
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, skupinové výsadby, popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Zahradní hybridní ostružiny jsou popínavé, opadavé, samosprašné keře. Délka jejich života je střední. Plody jsou velké 6 x 2cm, bohaté na vitamin C.

Loganovy ostružiny se vzrůstem podobají ostružinám, ale jejich plody vypadají jako maliny – jsou ovální a červené. V syrovém stavu jsou kyselejší a po uvaření mají dobrou chuť.

Plody Boysenových ostružin jsou sladší, spíše podobné ostružinám, větší a tmavší. Dají se jíst syrové a připravují se z nich vynikající džemy.

Tayovy ostružiny jsou větší a sladší než všechny ostatní a mají aromatickou chuť. Dozrávající plody těchto hybridů mají temně rudou barvu a jsou až třikrát větší než plody malin a ostružin
Loganova ostružina ( loganberry) je hybridem amerického ostružiníku a maliníku, který vyšlechtil v roce 1882 soudce Logan v Kalifornii.

Boysenova ostružina (boysenberry), měla podobnou historii. Je to údajně hybrid ostružiníku, ale pravděpodobně je to kříženec youngbery a loganbery. Není tak odolná jako statní hybridy a vyžaduje větší teplo.

´Medana Tayberry´ vznikla ve Skotském šlechtitelském ústavu křížením oregonského ostružiníku ´Aurora´ s tetraploidním maliníkem. Má vynikající plody a je nejlepším hybridem.
Existuje několik odrůd a řada dalších podobných hybridů. ´Thornless Loganberry LY59´ je často beztrnná, má bohatou úrodu a její plody, které se obtížně oddělují, mají výbornou chuť.
Zcela beztrnný hybrid L654 nemívá tak bohatou úrodu, ale jeho plody jdou snadněji oddělit.

Podobný je ´Thornless Boysenberry´ plodí méně odrůdy s trny. ´Tayberry´ se nevyskytují v beztrnné formě.

´Marionberry´ a ´Youngberry´ vypadají podobně jako ostružiny, ale jejich plody jsou chutnější. ´Young Dewberry´ se vyskytuje také v beztrnné formě.

´Black Loganberry je novozélandskou odrůdou, která má zašpičatělé plody. Není příliš odolná.

´Black Raspberry´ se vzrůstem podobá americkému druhu Rubus occidentalis
´Laxtonberry´ má kulaté plody, podobné malinám, není samosprašná.

´Veitchberry´ je ostružník křížený s podzimním maliníkem. Podobá se spíše moruši, plodí po celou sezónu a jeho plody jsou větší a sladší.


Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Pěstování:
Všechny hybridy vyžadují podobné, chladné podmínky a bohatou vlhkou půdu. Boysenbery mají raději stín a snesou i sušší místa. Obecně jim vyhovují chladnější a stinná místa kolem zídek s vlhkou půdou.

Vzhledem k tomu, že vyžadují stinné a chladné prostředí, není pro ně pěstování ve skleníku vhodné, navíc je zde napadají svilušky a jiní škůdci. Jejich kořenový systém vyžaduje dostatek místa. Při pěstování v nádobách zakrní a špatně plodí.

Zahradní ostružiny rostou téměř stejně jako pravé ostružiny, ale jejich výhony bývají tenčí než u malin a vyžadují pozornost, když se ohýbají. Většina plodí na mladých výhonech, které po druhém roce odumírají. Někdy mohou vydržet i po tři léta, stejně jako ostružníky, nejsou pak ale příliš produktivní. Proto raději likvidujeme všechny starší výhony a nahrazujeme je novými.

Dekorativní uplatnění zahradní ostružiny pravděpodobně nenajdou a navíc jsou trnité. Jejich plody a květy mají význam pro živočichy a hmyz, jsou proto vhodné do přírodní zahrady.

Dobrými společníky těmto ostružinám jsou mochna husí, měsíček a česnekové rostliny.

Hnojení:
Postřikujeme na jaře stimulátorem Bio – Algeen S-90.

Použití:
Plody mají nejlepší chuť při plné zralosti a jelikož nejsou příliš kyselé, často se k nim při zpracování přidává šťáva z červeného rybízu. Odrůdy s těžko odstranitelnou stopkou je nejlepší před zpracováním odšťavnit. Z plodů připravujeme džemy, rosoly, dorty i koláče. Šťáva je vhodná pro přímou konzumaci jako džus a lze z ní připravit i skvělé sorbety.
V kombinaci s živými i umělými ploty vytváří dobrou zábranu.

Množení:
Vzhledem k tomu, že se jedná o hybrid, neudržují semenáčky rodičovské vlastnosti, množení semeny ale může někdy přinést zajímavé výsledky. Jinak se množí na přelomu léta a podzimu hřížením, někdy i odkopky.

Choroby, škůdci:
Jediným přirozeným problémem jsou ztráty na úrodě způsobené ptactvem. Ty jsou vysoké zejména proto, že plody dozrávají po letních odrůdách, ale dříve než dozrají lesní ostružiny. Plevel způsobuje větší problém než u ostružiníku.
Nové fotografie rostlin