Zpět na seznam

Juvie ztepilá

Bertholletia excelsa

Detail
Kategorie Ovoce
Výška rostliny do 30 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Juvie ztepilá je strom vysoký až 30 m, stálezelený, obvykle cizosprašný. Plody jsou velké až 15cm, hnědá kulovitá tobolka s množstvím semen. Obsahují 65% tuku a 14% bílkovin.

Para ořechy jsou plody Juvie ztepilé, která roste na březích Amazonky a Orinoka. Má velké, vavřínu podobné listy, květy v bílých latách a kulovité plody se silným a tvrdým oplodím. Když se rozbijí, objeví se tucet nebo více semen, která tvarem připomínají dílky pomeranče. Každé má vlastní tvrdou slupku.

Mnozí považují za lepší zabukajské ořechy, které se para ořechům podobají. Pochází ale z jiného stromu, hrnečníku Lecythis zabucajo.

Čeleď:
Lecythaceae - hrnečníkovité

Původ:
Juvie pochází z Brazílie, a tato země také je spolu s Venezuelou a Guyanou, hlavním producentem para ořechů. Pěstuje se i v dalších zemích, např. na Srí Lance, většinou ale jen jako ozdobná rostlina, jen zřídka jako plodina.

Pěstování:
Juvie vyžaduje hlubokou, bohatou, aluviální půdu v tropickém klimatu. Nevyžaduje zvláštní pozornost, roste ale pomalu. Častěji se sklízí z přírody než z kultur, protože začíná plodit až v patnáctém roce života.

Tento strom je možné pěstovat ze semen udržovat v zakrslé formě v nádobách. Takové stromky jsou zajímavé, ale nebudou plodit.

Juvie je velmi atraktivní strom, jehož většímu rozšíření brání velikost a vysoké požadavky na teplotu.

Sklizeň:
Jednotlivé ořechy se získávají rozbitím kulovitých tobolek, které jsou uzavřeny dřevnatou zátkou. Jádra ve skořápkách vydrží uskladněná až dva roky.

Použití:
Para ořechy se nejčastěji jedí syrové o Vánocích, mohou se také vařit a péct i používat k výrobě cukrovinek.
Olej vylisovaný ze semen se užívá k průmyslovým účelům.

Množení:
semena se mohou rychlit za zvýšené teploty, klíčení ale většinou trvá celé měsíce.
Nové fotografie rostlin