Zpět na seznam

Česnek kuchyňský

Allium sativum

Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 30 cm do 100 cm
Barvy rostliny bílá, růžová
Barvy listů zelená
Požadavky rostliny slunce, propustné půdy
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Popis

Česnek je vytrvalá rostlina, odolná vůči mrazu, vysoká 0,3 – 1m.
Už v rané antice byl česnek ceněn pro jeho aroma a léčivé účinky. Egypťané se od roku 2400 př.n.l. posiloval česnekem před stavbou Chufuovy pyramidy.

Dnes roste česnek na celém světě, hlavně v Asii, ve středomoří a v Kalifornii patří k uznávanému koření.

Divoce rostoucí forma je víceletá, kultivovaná pouze jednoletá. Sirnaté součásti zvané sulfidy způsobují výrazný česnekový zápach. Česnek vytváří pod zemí cibuli, složenou z mnoha menších cibulek, tzv. stroužků. Mladé stroužky mají jemnější chuť.

Listy česneku jsou střídavé, dlouhé, úzké a žlabovité. Stonek je křehký, oblý, může dorůst až do výšky 1m. kvete okolíky drobných světle růžových květů.Složená cibule je jedlá část rostliny, skládajícího se z většího počtu stroužků, které jsou podle druhu obaleny bílou, růžovou nebo fialovou slupkou.

Ve světě se kultivuje mnoho odrůd česneku, které se od sebe liší velikostí a barvou slupky.

Čeleď:
Liliovité

Původ:
Česnek pochází ze Střední Asie.

Použití:
S česnek je skoro každé jídlo chutnější. Používá se jako koření nebo zelenina. Do jídla se přidává většinou syrový, jemně nasekaný nebo lisovaný. Dodá pikantní chuť masu i omáčkám. Nepostradatelný je v italské kuchyni.

Nejslavnější starověký lékař Hippokrates poukazoval na užitečnost česneku. Pro své léčebné účinky a snadnou dostupnost. Byla tato rostlina označována jako lék chudých.

Česnek obsahuje vitaminy, stopové prvky a různé minerály, hlavně jód a síru. Má baktericidní, dezinfekční účinky, rozpouští hleny, podporuje pocení, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi a také trávení. Je údajně účinný proti skleróze.

Česnekové složené cibule se sušenou natí lze splétat do copů a vytvářet tak pěknou ozdobu. Lidé si dříve tyto copy věšeli před dveře, aby odehnali duchy.

Pěstování:
Česnek potřebuje plné slunce, dobře propustnou půdu ne příliš bohatou na živiny. Jednotlivé stroužky zapícháme do země do vzdálenosti 20cm od sebe. Bílý česnek sázíme na podzim, růžové a fialové odrůdy na jaře.

Pokud máme růže napadeny mšicemi, je dobré vedle nich vysadit česnek a mšice zmizí.

Množení:
Česnek množíme stroužky.
Nové fotografie rostlin