Foto: Aronia
Detail
Kategorie Ovoce
Výška rostliny do 2 m
Šířka rostliny do 1 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce plodů Červenec
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Aronie je keř vysoký až 2m, opadavý, samosprašný. Délka jeho života je střední. Plody mají velikost 2cm, jsou kulaté, černé, s vysokým obsahem vitaminu C.

Plody aronie jsou někdy nesprávně označovány jako černý jeřáb. V syrovém stavu jsou trpké a kyselé, ale po uvaření a přislazení mají zajímavou chuť. Jsou Tvrdé, červené a dozrávají až do nachové či leskle černé barvy. Vzhledem i chutí se podobají plodům černého rybízu, jsou ale kyselejší a mají zvláštní, jakoby borové aroma.

Tam, kde není možné pěstovat černý rybíz, může být aronie použita jako jeho náhražka. Keře rostoou snadno a spolehlivě. Díky svým bílým květům, podobným hlohu, a krásným barvám podzimního listí, patří aronie mezi velmi dekorativní ovocné keře.

Temnoplodec černý,aronie (Aronia melanocarpa) se pěstuje v několika kultivarech.Odrůda ´Viking´ je samosprašná keř vhodný pro produkci plodů. Dalším kultivarem je ´Brilliant´, která má díky podzimnímu zbarvení listů význam převážně dekorativní.

Temnoplodec planikolistý (Aronia arbutifolia) je také ozdobný keř, se vzpřímeným vzrůstem. Jeho plody nemají nějak výraznou chuť, pro jejich zvláštní vůni si je oblíbili zejména indiánské děti.


Čeleď:
Rosaceae


Původ:
Aronie je vzdáleně příbuzná hrušni a zejména jeřábům. Pochází z východní části Severní Ameriky. V Evropě se objevila až po roce 1700. Indiáni její plody sušili spolu s dalšími druhy a lisovali z nich koláče k zimnímu uskladnění. V Evropě byla zpočátku pěstována jako dekorativní rostlina. V roce 1972 získala ocenění Královské zahradnické společnosti, zejména pro svou okrasnou hodnotu. Je to plodina s velkými dosud nevyužitými možnostmi.

Pěstování:
Aronie je nenáročná, roste téměř všude, kromě mělkých křídových půd a bažinatých oblastí. Pokud jí zajistíme vhodné podmínky, roste a plodí mnohem lépe. Prospívá jí nastýlání. Pro dobrý růst a bohatou úrodu vyžaduje kolem sebe prostor asi 2m. je-li pěstována pro dekorativní účely, vystačí si i s menším prostorem.

Aronie má přirozený sklon vytvářet keře s mnoha výhony, na vysokém kmínku je ale pěstování snazší. Vystačíme s výchovným řezem, při kterém odstraníme vlky, nízké větve a příliš husté nebo napadené výhony. Bylo by dobré aronii vyvazovat na drátěnku nebo na zeď, potom by působila velmi dekorativně.

Aronie nevyžaduje skleníkové podmínky. Čerstvé plody nemají valnou hodnotu, a proto by bylo pěstování pod sklem zbytečné. Pokud ale nemáme místo na zahradě a potřebujeme velký zdroj vitaminu C, vyplatí se aronii pěstovat v nádobách.

Tento keř, který má na jaře množství bílých květů, v létě je obsypán černými plody a na podzim se jeho listy nádherně zbarví, se může stát okrasou každé zahrady.

Vhodnost či nevhodnost společného pěstování s jinými rostlinami je vzhledem k dosavadním malým zkušenostem předmětem zkoumání.

Hnojení:
Hnojíme jednou měsíčně postřikem stimulátoru Bio-Algeen S-90.

Sklizeň:
Plody dozrávají v polovině léta, ale lepší chuť získají, když je sklidíme až později. Vyžadují důkladnou ochranu pře ptáky. Jeřabiny nevydrží dlouho čerstvé, a tak je uchováváme zavařené.

Použití:
Plody zpracováváme podobně jako černý rybíz a někdy jsou dokonce aromatičtější. Zavařeniny z černých jeřabin se hodí k pikantním pokrmům a mohou nahradit klikový rosol .Plody černého rybízu můžeme použít jako potravinářské barvivo. Jsou zaručeným zdrojem vitamínů.

Množení:
Běžně se rozmnožuje semeny, odrůdy množíme počátkem podzimu řízkováním nebo odkopky.

Choroby, škůdci:
Kromě obvyklých problémů s plevelem a ztrátami způsobenými ptactvem nejsou s aronií žádné zvláštní starosti. Její plody obsahují, stejně jako plody černého rybízu, velké množství vitaminu C, ale na rozdíl od rybízu ji nenapadá vlnovník, zvrat či rez.
Nové fotografie rostlin