Detail
Kategorie Kapradiny
Výška rostliny do 50 cm
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, podrostová dřevina
Popis

Tento rod tvoří asi 45 druhů. Jsou to statné kapradiny. Některé jsou i vhodnými pokojovými rostlinami. Mají jemně dělené listy. V bytech se často pěstují pouze jeden nebo dva roky, protože velmi vyrostou.

Šupinovka jeskynní- Microlepia speluncaea se často prodává jako jediný druh tohoto rodu. Má světle zelené, měkké, často převisající listy, které vyrůstají z poléhavých oddenků. V přírodě dosahují délky až 2m, v bytě pouze poloviční. Čepele jsou trojúhelníkového tvaru, vyrůstají na řapíku dlouhém asi 50cm, jsou 2 -4x zpeřené a slabě chlupaté.

Šupinovka hřebílečnatá – Microlepia strigosa má listy vzpřímené nebo přepadavé, 2 -3x zpeřené a bývá menší.

Šupinovka širolistá – Microlepia platyphylla má hrubě zubaté, modrozelené, lesklé listy, které jsou zcela odlišné od ostatních druhů.
U rodu Microlepia vyrůstají kupky výtrusnic na okrajích listů na koncích postranních žilek.

Čeleď:
Dennstaedtiaceae, miskovcovité

Původ:
Terestrické kapradiny, rostoucí většinou v tropech Afriky a Asie, kde rostou na stinných lesních půdách nebo na březích řek. Microlepia speluncaea se vyskytuje ve všech tropických a subtropických oblastech také na lesních okrajích.

Pěstování:
Kapradiny tohoto rodu potřebují světlé až polostinné stanoviště, žádné přímé slunce. Celoročně pokojovou teplotu, v zimě kolem 15 stupňů. Milují vysokou vzdušnou vlhkost. V létě je zapotřebí hojně zalévat, v zimě držet spíše v suchu. Často mlžit. Je dobré pěstování v zimních zahradách jako ochrana drobnějších kapradin.

Hnojení:
Hnojíme od března do září každý týden.

Přesazování:
Přesazujeme každé jaro, protože tato kapradina má mohutný kořenový systém.

Množení:
Množíme výsevem výtrusů nebo dělení rostliny.

Škůdci, choroby:
Štítenky.
Nové fotografie rostlin