Zpět na seznam

Klamonožka bahenní

Aulacomnium palustre

Detail
Kategorie Mechy
Výška rostliny do 12 cm
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, náročné
Popis

Klamonožka bahenní je statná rostlina rostoucí v rozvolněných trsech, vzpřímená nebo poléhavá, nepravidelně větvená nebo s větvemi až 12 cm vysokými.

Lodyhy jsou hustě kryté hnědým až rezavým vlášením. V paždí lístků se tvoří odpadavé flanely s diferencovanými listovými primordii.

Listy jsou za vlhka vzpřímeně odstálé až zkroucené, až 4 mm dlouhé, trojúhelníkovité nebo dlouze kopinaté, ve špičce mohou být tupé. Žebro je dobře vyvinuté, končí ve špičce. Okraj listu je částečně zahnutý až oboustranně podvinutý, v dolní části listu celokrajný, výše vyčnívající papilou jen slabě zoubkovaný. Buňky jsou izodiametrické až nepravidelně mnohoúhelníkové, tlustostěnné, s jednou centrální papilou po obou stranách listu, na okrajích prodloužené, hladké. Bazální buňky jsou dvou až třívrstvé, obdélníkovité, nafouklé, s hnědou zesílenou buněčnou stěnou.

Tobolka je nachýlená, slabě vyklenutá. Rostliny jsou většinou sterilní, rozmnožují se nepohlavně.

Čeleď:
Aulacomniaceae – klamonožkovité

Výskyt:
Druh roste v celé Evropě, ve Španělsku, Makaronésii, v severní a jihovýchodní Africe, v severní, západní a východní i střední Asii, v Severní Americe, Grónsku, Mexiku, jih Jižní Ameriky, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Tasmánii. V ČR roste na vhodných místech od nížin do hor, v rašeliništích a mokrých loukách, ale i ve vlhkých lesních světlinách, na vlhčích okrajích lesních cest. Na vlhčích, stinných stanovištích vytváří rozvolněné trsy s lodyhami. Na sušších a slunných místech vytváří trsy hustší s kratšími lodyhami.
Nové fotografie rostlin