Detail
Kategorie Kapradiny
Výška rostliny do 30 cm
Šířka rostliny od 15 cm do 20 cm
Tvary listů zpeřené, vejčité
Popis

Rostliny rozšířené ve volné přírodě. Patří sem také druh, který je botaniky hodnocen jako vzácný – Polystichum munitum. Jeho listy se dovážejí ze západní části Severní Ameriky jako řezaná zeleň do květinové vazby. Jako pokojová rostlina se pěstuje jen druh Poloystichum tsus-simense. Dorůstá do šířky 15 -20cm a výšky 30cm. Listy jsou vejčitě podlouhlé a 2x zpeřené. Řapíky listů jsou v dolní porostlé tmavě hnědými šupinami a nahoře tenkými chlupy.

Okrouhlé kupky výtrusnic jsou uspořádány ve dvou pravidelných řadách mezi okrajem listu a střední žilkou. Tato kapradina je atraktivní díky svým tmavě zeleným kožovitým listům a proto, že se jí daří i v chladnějším prostředí. Ve vinorodých oblastech je mrazuvzdorná, pokud má chráněné listy.

Čeleď:
Aspidiaceae, kapraďovité

Původ:
Rod je rozšířen po celém světě v mírném až subtropickém pásmu. Jsou to terestrické kapradiny rostoucí v horských lesích a na březích řek. Polystichum tsussimense pochází z Koreje, Japonska, Číny a Tchaj –wanu.

Pěstování:
Rostliny potřebují světlé, ale neosluněné stanoviště, teplotu 12 až 16 stupňů, v zimě nebo v noci +5 stupňů. Během růstu udržujeme stejnoměrnou vlhkost. V zimě zaléváme méně, ale nenecháme vyschnout. Snáší sušší vzduch, ale je vděčná za občasné rosení. Polystichuum tsussimense se pro svůj malý vzrůst hodí do zahrádek ve skleněných lahvích.

Hnojení:
Přihnojujeme od března do září každý týden.

Množení:
Množíme dělením trsů nebo výtrusy.

Škůdci, choroby:
Nejsou známi.
Nové fotografie rostlin