Detail
Kategorie Kapradiny
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vysoká vzdušná vlhkost
Popis

Malá kapradina s jemně členěnými listy. Je velmi dekorativní. Listy jsou nejčastěji třikrát zpeřené a vyrůstají z tlustého oddenku, který je nadzemní a plazivý. Mají husté žlutavé, červenohnědé nebo bílé šupiny. Na okrajích listů se tvoří podlouhlé pohárkovité kupky výtrusnic.

Rod Davallia má asi 40 druhů. Dostupný je ale pouze druh Davallia trichomanoides. Ostatní druhy je možné vidět pouze v botanických sbírkách.

Čeleď:
Davalliaceae, daváliovité

Původ:
Mírné subtropické, ale hlavně tropické pásmo v Africe, Asii, Austrálii a Polynésii. Rostou většinou na stromech a skalách porostlých mechem. Davallia canariensis roste na kanárských ostrovech, v Portugalsku, Španělsku a v Maroku.

Pěstování:
Daválie potřebuje světlé až polostinné místo, bez přímého slunce, v létě teplotu 20 stupňů a v zimě 12 až 15 stupňů. Davallia canariensis snese i nižší teploty. Všem druhům musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. Rostliny nesmíme nechat vyschnout, ale nesmíme je také přelévat. Protože Daválie milují vysokou vzdušnou vlhkost, daří se jim nejlépe v prosklených vitrínkách. Listy některých druhů obsahují jedovaté kyanogenní glykosidy.

Hnojení:
Přihnojujeme slabě od března do září každý měsíc.

Přesazování:
Přesazujeme podle potřeby na jaře, oddenek nepřekrýváme zeminou. Použijeme dobře propustný substrát ( např. pro orchideje) a přiměřeně velké květináče.

Množení:
Množíme dělením, nebo řízky. Vysévání spor je obtížné. Ve specializovaných formách se k množení požívají tkáňové kultury.

Škůdci, choroby:
Pokud dochází k zahnívání oddenků, což se stává hlavně v zimě, způsobuje to příliš vhký substrát.
Nové fotografie rostlin