Zpět na seznam

Vrba křehká

Salix fragilis

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství, osázení vodních ploch
Popis

Vrba křehká je keřovitý, rozkladitý strom vysoký do 15m. Je považována za nejběžnější evropskou úzkolistou vrbu. Bývá často zaměňována s vrbou bílou (Salix alba), v západní Evropě i s křížencem vrby bílé a křehké, se ´Salix x rubens´. Tam, kde jsou obě původní vrby rozšířeny, bílá a křehká sotva rostou společně.
Dobrými znaky, které odlišují vrbu křehkou od vrby bílé, jsou: menší vzrůst, do 15m, vícekmenný, pařezovitý charakter, řídká koruna, šedé prýty, lámavé větve (odtud jméno fragilis) odstávající obloukovitě nebo v pravém úhlu, velké pupeny se zasychajícími šupinami, pupeny, prýty a listy (na podzim žloutnoucí) lysé, kvetení před olistěním (v březnu a dubnu) a dvě medové žlázky v samičích květech (vrba bílá má jen jednu).
Vrba bílá je vysoký strom s jedním kmenem, chlupatými listy, žlutavými větvemi, odstávajícími v ostrém úhlu, její listy na podzim šednou.

Čeleď:
Salicaceae

Původ:
Vrba křehká roste téměř po celé Evropě, od jižní Skandinávie po Středozemí s výjimkou jižních výsep Pyrebejského poloostrova, Sicílie a Balkánského poloostrova. Roste také Malé Asii a zasahuje do Střední Asie.

Pěstování:
Vrba křehká je chladnomilnější dřevina než vrba bílá. Je to podhorská dřevina, rostoucí především u horských a podhorských toků. Snáší extrémně nízké teploty i v inverzních polohách. Přesto se vysazuje mnohem méně, něž vrba bílá nebo jejich kříženec. Je to pochopitelné, protože křehkost jejích větví ji téměř vyřadila z košíkářství.

Použití:
Vrba křehká je krajinotvorná dřevina, doprovázející vodoteče, farmaceuticky využitelná.
Vrba bílá, nachová a pětimužná jsou zdrojem léčivé drogy, vrbové kůry, která se užívá vnitřně pro obsah salicylových derivátů proti horečkám, revmatismu, neuralgiím, při nemocech z nachlazení a k pocení.
Nové fotografie rostlin