Zpět na seznam

Vlochyně bahenní

Vaccinium uliginosum

Foto: Vlochyně bahenní
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 80 cm
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, obvejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, kyselé půdy, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny list, plod
Popis

Vlochyně bahenní je zakrslý vytrvalý keř vysoký až 80cm. Má opadavé, obvejčité, celokrajné, modrozelené listy, vespod s nápadnými žilkami. Květy jsou zvonkovité, 4 -6mm dlouhé, bílé nebo načervenalé, vykvétají v hroznovitých květenstvích v květnu a červnu. Kulovité, 7 -10mm velké, černé, modře ojíněné bobule mají světlou dužinu a bezbarvou šťávu, dozrávají od konce července do září.
Možná záměna je pouze s borůvkou, ale na rozdíl od vlochyně mají borůvky modrou dužinu a modrou šťávu, listy borůvek jsou živě zelené a jemně pilovité.
Je velmi pravděpodobné, že víno z vlochyně sloužilo k starogermánských rituálům. Ve středověku se toto víno používalo v severských zemích jako víno mešní. Vlochyni se lidově říká „opilka“, což se může vztahovat k omamným účinkům bobulí napadených houbou nebo k opojným účinkům vína z plodů vlochyně.

Čeleď:
vřesovcovité

Původ:
Vlochyně bahenní je původem bez střední a severní Evropy. Je rozšířená přes Kavkaz a daleké části Asie až do Japonska. Roste také v Severní Americe.

Pěstování:
Vlochyně roste na rašeliništích, v jehličnatých lesích a na horských vřesovištích se zakrslými keři, vyskytuje v nížinách a na horách, kde vystupuje do 2500m. Roste hlavně na polostinných stanovištích s kyselou a chudou půdou.

Použitelné části:
Používají se zralé plody a listy. Plody vlochyně je možné sbírat jen v malém množství pro doplnění borůvkové marmelády, ale jinak se nemají s borůvkami míchat a nemohou borůvky nahradit. Listy se sbírají v době kvetení a pak se rychle usuší v tenké vrstvě na stinném místě nebo v blízkosti topení.

Použití:
Vlochyně má mdlou chuť a nepředstavuje proto žádnou hrozbu pro borůvky. Plody se dají použít pouze k nastavení domácích marmelád. Čaj z listů pomáhá při průjmu a při zánětech močového měchýře, není ale tak účinný jako čaj z listů medvědice nebo brusinky. Větší množství bobulí může způsobit omamné vzrušení se zvracením, závratěmi s rozšířením zorniček. Tento stav vyvolávají pouze plody napadené moliniovou hnilobou. Vzhledem k možné infekci se vlochyně považuje za psychoaktivní rostlinu s nespolehlivými účinky, mladé plodnice houby se objevují až na mumifikovaných plodech, nelze napadení zjistit na čerstvých, šťavnatých plodech.
Nové fotografie rostlin